Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie sprzedaży kombinezonów, gogli na rzecz innego szpitala

Artykuły | 5 maja 2021 | NR 113
0 779

Szpital, który został powołany do walki z covid zakupił dużą ilość kombinezonów oraz gogli. Szpital jest czynnym podatnikiem VAT. Zakup służył do działalności opodatkowanej i w związku z powyższym odliczyliśmy VAT. Część towaru nam pozostała i już nie wykorzystujemy go w naszej pracy (powstała nadwyżka tych towarów). Chcielibyśmy to odsprzedać innemu szpitalowi, który jest też do tego celu powołany. Z jaką stawką i jak udokumentować powyższą sprzedaż?

ODPOWIEDŹ
Czytelnik (szpital) powinien udokumentować sprzedaż fakturą. Kombinezony oraz gogle opodatkowane powinny być stawką podstawową w wysokości 23%. Szpital nie może też zastosować obniżonej stawki 8%, ponieważ towary nie są wyrobami medycznymi w rozumieniu odrębnych przepisów. Kombinezony i gogle nie zostały przekazane w formie darowizny, aby można było zastosować stawkę 0%.

UZASADNIENIE
Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Za dostawę uznaje się przeniesienie prawa podatnika do dysponowania tym towarem jak właściciel. Każda sprzedaż towarów pomiędzy podatnikami, co do zasady, powinna być udokumentowana fakturą.
Na potrzeby ustawy o VAT do towarów i usług stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych na podstawie których powołane są działy, pozycje i podpozycje. Według powyższej klasyfikacji podatnik dokonuje przyporządkowania właściwej stawki podatkowej do towaru lub usługi.
W ustawie o VAT w załączniku nr 3 dotyczącym towarów związanych z ochroną zdrowiaw poz. 13 i 14 (bez względu na CN) zostały wskazane wyroby medyczne  w  rozumieniu ustawy z  dnia 20 maja 2010 roku o  wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium RP, które są opodatkowane stawką 8%.
Zatem, wyłącznie w przypadku gdyby przedmiotowe kombinezony oraz gogle spełniały definicję wyrobu medycznego na podstawie w/w ustawy, ich sprzedaż mogłąby korzystać ze stawki preferencyjnej w wysokości 8%.
Z kolei zgodnie z § 10 rozporządzenia MF z dnia 25 marca 2020 rok...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.