Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 czerwca 2017

Opodatkowanie sprzedaży mieszkania nabytego od osoby prywatnej

0 889

Spółka z o. o. kupuje mieszkanie od osoby prywatnej (bez VAT), remontuje odliczając VAT od poniesionych kosztów. Planowana jest też sprzedaż tego mieszkania za jakiś czas, potencjalnie osobie prywatnej. Jak wygląda kwestia VAT przy sprzedaży mieszkania? Jak wygląda opodatkowanie gdyby do czasu sprzedaży mieszkanie było wynajmowane? Główny przedmiot działalności spółki nie jest związany z obrotem nieruchomościami, jest to dodatkowa inwestycja. Remont jeszcze nie rozpoczął się. Nie znam szacowanych kosztów, a nawet wartości mieszkania mojego Klienta, zatem nie potrafię określić czy wartość remontu przewyższa 30% wartości tego mieszkania.

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jeśli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nieruchomości upłynął okres minimum 2 lat, lub, jeśli okres ten był krótszy niż 2 lata, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, jeśli spółka nie poniesie wydatków na jego ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej mieszkania od których będzie mu przysługiwało odliczenie VAT (z uwagi na fakt, że przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT). Jeżeli jednak wydatki na remont przekroczą 30% wartości początkowej mieszkania, wówczas zwolnienie będzie możliwe, jeśli przed dokonaniem sprzedaży przez okres minimum 2 lat mieszkanie będzie wynajmowane.

UZASADNIENIE

Podatnikami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat działalności. Wobec powyższego, wszystkie czynności polegające na dostawie towarów, a tym jest właśnie sprzedaż nieruchomości, podlegać powinny opodatkowaniu i podatnik sprzedając nieruchomość będzie zobowiązany taką sprzedaż opodatkować.

Dostawa nieruchomości może jednak korzystać ze zwolnienia od VAT, jeżeli nieruchomość spełnia określone w ustawie warunki. Zgodnie z treścią art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków i budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, jeżeli pomiędzy pierwszym ich zasiedleniem a dostawą upłynął co najmniej okres dwóch lat.

Natomiast w myśl art.43 ust.10a ustawy dostawa nieruchomości dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż dwa lata od tego zasiedlenia może również korzystać ze zwolnienia jeżeli w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, a dokonujący dostawy nie ponosił znaczących (wynoszących co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości) wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Warunku dotyczące wysokości wydatków poniesionych na ulepszenie, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z treścią art.2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • a) wybudowaniu lub

  • b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m. in. objęcie we...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.