Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Opodatkowanie transportu na rzecz kontrahenta z innego kraju UE

0 996

Sprzedałam towar do Czech, muszę zorganizować transport. Czy firma transportowa, która przewiezie ten towar do Czech może wystawić fakturę bezpośrednio na kontrahenta czeskiego (jeśli tak to z jaką stawką VAT)? Czy też faktura powinna być wystawiona na moją firmę i następnie refakturowana na kontrahenta z Czech?

Odpowiedź

Sposób rozliczenia usługi transportu będzie wynikał bezpośrednio z umowy zawartej pomiędzy stronami. Usługa transportu będzie podlegała opodatkowaniu stawką 0%, jeśli jej wartość zostanie wliczona w cenę towaru.

W przypadku wykazania usługi transportowej oddzielnie, istnieje konieczność ustalenia miejsca jej świadczenia w celu określenia, czy podlega opodatkowaniu w Polsce. Jeżeli kontrahent jest podmiotem zidentyfikowanym dla potrzeby podatku VAT, usługa podlega opodatkowaniu tam gdzie odbiorca ma swoją siedzibę.                                                                       

Uzasadnienie

Przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, lub też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, często zastanawiają się nad sposobem rozliczania kosztów transportu. 

Zgodnie z ogólnie stosowaną praktyką, to sprzedawca w ramach sprzedaży towarów   zobowiązuje się do zapewnienia ich transportu do nabywcy. Wówczas koszty transportu zostają wliczone w cenę dostarczonego towaru (bez wyodrębnienia ich jako osobnej pozycji na fakturze).

Transport w ramach WDT może być  dokonany przez sprzedawcę we własnym zakresie lub też może go zlecić zewnętrznej firmie transportowej.

W takim przypadku usługę transportową należałoby opodatkować stawką VAT właściwą dla dostawy towarów (0 % VAT przy spełnieniu warunków określonych w art. 42  ustawy o podatku od towarów i usług), jeżeli  strony nie umówiły się inaczej odnośnie rozliczania kosztów transportu.

Może mieć również miejsce sytuacja, gdy strony transakcji ustaliły, iż osobno będą dokonywały rozliczenia  dostawy towaru i osobno kosztów transportu.

W takiej sytuacji  należałoby uznać, że dostawa towarów oraz usługa transportowa stanowią odrębne czynności.

W przypadku świadczenia usług transportowych, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Jeżeli w opisanym w pytaniu przypadku kontrahent czeski, na rzecz którego Czytelnik będzie refakturował usługę transportową, je...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.