Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

27 sierpnia 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Opodatkowanie usług reklamowych świadczonych dla podmiotu zagranicznego

0 1453

Przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług reklamowych. Nabywcami jego usług reklamowych są również podmioty zagraniczne (np. z Niemiec lub Anglii). Wśród tych podmiotów zdarzają podmioty (głównie osoby fizyczne), które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy unijni, nie posiadają kodu DE lub GB, nie znajdują się w systemie VIES jako aktywni podatnicy. Jak z punktu widzenia obowiązku podatkowego w podatku VAT należy rozliczyć sprzedaż usługi reklamowej powyższym podmiotom?

Odpowiedź

W przypadku, gdy kontrahenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii, na rzecz których Czytelnik świadczy usługi reklamowe są podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług, posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, to miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług, stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, jest terytorium państwa, w którym podmioty te mają siedzibę działalności gospodarczej. 

Uzasadnienie

Dla prawidłowego opodatkowania podatkiem VAT usług reklamowych świadczonych podmiotom zagranicznym z Niemiec lub Anglii (Wielkiej Brytanii), a więc państw należących do Unii Europejskiej, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy unijni, nie posiadają kodu DE lub GB i nie znajdują się w systemie VIES jako aktywni podatnicy należy w pierwszej kolejności określić status tych podmiotów. 
Według art. 18 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, o ile usługodawca nie ma odmiennych informacji, może uznać, że usługobiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Wspólnoty ma status podatnika:

  • gdy usługobiorca przekazał mu swój indywidualny numer identyfikacyjny VAT i usługodawca uzyska potwierdzenie ważności numeru identyfikacyjnego, a także nazwiska/nazwy i adresu przypisanych temu numerowi zgodnie z art. 31 rozporządzenia Rady (WE) nr 904/2010 z dnia 7 października 2010 r. w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw w dziedzinie podatku od wartości dodanej;
  • gdy usługobiorca nie otrzymał jeszcze indywidualnego numeru identyfikacyjnego VAT, ale poinformował usługodawcę, że zwrócił się z wnioskiem o jego nadanie i usługodawca uzyska dowolny inny dowód potwierdzający, że usługobiorca jest podatnikiem lub osobą prawną niebędącą podatnikiem, w stosunku do której wymagana jest identyfikacja do celów VAT, oraz jeżeli dokona w rozsądnym zakresie weryfikacji rzetelności przedstawionych przez usługobiorcę danych za pomocą zwykłych, handlowych środków bezpieczeństwa, takich jak środki dotyczące kontroli lub płatności. 

Powyższe oznacza, iż dla uznania usługobiorcy za podatnika, o którym mowa w art. 28a ustawy o VAT istotny byłby fakt posiadania przez niego numeru VAT wydanego przez właściwą dla niego instytucję podatkową. Dokonanie powyższych czynności oraz dodatkowe zweryfikowanie tego numeru przez świadczącego usługę, spowodowałoby prawidłowe zastosowanie przepisów podatkowych odnośnie obowiązku rozliczenia podatku VAT. W przypadku gdy kontrahent nie przekazuje usługodawcy numeru VAT nadanego przez państwo członkowskie, w którym nabywca posiada siedzibę bądź stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, konieczne będzie uzyskanie informacji o tym, że nabywca takiej usługi prowadzi działalność gospodarczą, skutkiem czego spełniona zostanie definicja podatnika zawarta w art. 28a ustawy o VAT.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: 

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów; 
  3. import towarów na terytorium kraju; 
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. 

Z treści pkt 1 powyższego przepisu wynika, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi świadczone na terytorium kraju. Według art. 2 pkt 1 ustawy o VAT przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 
Zgodnie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.