Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

31 marca 2017

Opodatkowanie VAT czynności związanych z zapłatą zaliczek z tytułu dostawy budynku

0 874

Tytułem zapłaty zaliczek są umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości (pod warunkiem). Z umowy wynika, że sprzedający zobowiązuje się wydać przedmiot sprzedaży w posiadanie kupującego „w dniu dzisiejszym” a nabywca ma prawo dokonywać remontów i nakładów na nieruchomość. Spółka w lipcu 2016 roku wpłaciła zaliczkę na poczet zakupu nieruchomości zgodnie z wystawioną przez sprzedającego fakturą zaliczkową tytułem - zaliczka na zakup nieruchomości zgodnie z aktem notarialnym (umowa przedwstępna sprzedaży - pod warunkiem) oraz budynki i budowle usytuowane na tym gruncie.

Do urzędu skarbowego nie złożono zgodnego oświadczenia, że strony wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. Przyrzeczona umowy sprzedaży ww. praw wieczystego użytkowania ma zostać zawarta nie później niż do dnia 30 czerwca 2017 roku. W związku z powyższym, czy prawidłowo zostały opodatkowane podatkiem VAT zaliczki wpłacone na poczet zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych budynkami oraz budowlami, dla których strony zamierzają złożyć w przyszłości (przed zawarciem ostatecznej umowy) zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT?

UZASADNIENIE

W związku z tym, że dostawa towaru w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług miała już miejsce tj. w dniu wydania nieruchomości nabywcy, złożenie stosownego oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia po ustaleniu, że dostawa powinna być zwolniona od opodatkowania, będzie należało uznać za bezskuteczne.

ODPOWIEDŹ

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojecie „rozporządzanie towarami jak właściciel” należy rozumieć szeroko w oderwaniu od regulacji cywilnoprawnych, chodzi tu bowiem o ekonomiczny aspekt tego pojęcia. Z punktu widzenia opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług istotne jest nie tyle przeniesienie prawa własności, lecz przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Chodzi zatem o aspekt faktyczny sprowadzający się do przekazania faktycznej możliwości dysponowania towarem, a nie rozporządzania nim w sensie prawnym. Istotny jest zatem ekonomiczny efekt: wykonanie usługi lub przejście faktycznego władztwa nad rzeczą. Konsekwentnie zatem ustawa uzależnia moment powstania obowiązku podatkowego nie od tego, kiedy doszło do przeniesienia własności, ale od chwili, w której nastąpiło faktyczne wydanie rzeczy odbiorcy (wyrok WSA z 10 grudnia 2013 roku sygn. akt I SA/Kr 1113/13).

Skoro w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów, w następnej kolejności należy ocenić, czy nieruchomość będąca przedmiotem dostawy podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. Zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku:

  • 10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

    • a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

    • b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

  • 10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

    • a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

    • b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przez pierwsze zasiedlenie w myśl art. 2 ust. 14 ustawy o VAT rozumie s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.