Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT-em opłat związanych z zakupem uprawnienia do przejazdu przez autostrady na terytorium Czech oraz Niemiec

Artykuły | 2 sierpnia 2024 | NR 4
0 103

Jesteśmy spółką z o.o., zarejestrowaną do VAT i do transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-UE. Prowadzimy rozmowy biznesowe z naszymi partnerami zagranicznymi. W tym celu musimy dojechać do siedziby zagranicznego kontrahenta. Trasa przebiega przez autostrady w Czechach oraz w Niemczech. Czy zakup takiej opłaty musimy rozliczyć jako import usług? Czy możemy refakturować koszty tych przejazdów na inny podmiot, który zapłaci za nas?

Odpowiedź

Nie, opłata za przejazd autostradami w Czechach i Niemczech nie będzie u Czytelnika rozliczona jako import usług. Powyższa usługa powinna zostać opodatkowana w miejscu, gdzie przebiegają autostrady, czyli na terytorium Czech oraz Niemiec. Także rozliczenie na zasadzie refakturowania kosztów poniesionych w związku z przejazdem autostradami nie będzie objęte przepisami polskimi, lecz będzie podlegać jurysdykcji krajów unijnych.

Uzasadnienie

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o VAT import usług jest świadczeniem usług, dla których usługobiorca staje się podatnikiem. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi. 

Pamiętaj!
Import usług wystąpi, gdy będą łącznie spełnione warunki:

  • usługodawca jest podatnikiem, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których ma zastosowanie art. 28e (usługi związane z nieruchomością), podatnik ten dodatkowo nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT lub zwolniony zgodnie z art. 96 ust. 4;
  • usługobiorca również powinien być podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub osobą prawną niebędącą podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowaną lub obowiązaną do zarejestrowania do VAT-UE zgodnie z art. 97 ust. 4.

Przepis ma również zastosowanie w sytuacji, gdy kontrahent zagraniczny posiada na terytorium kraju stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, ale to stałe miejsce nie uczestniczy w tej transakcji. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to na polskim podatniku ciąży obowiązek rozliczenia transakcji jako importu usług.
Istotne jest również określenie miejsca opodatkowania tej transakcji. 

Pamiętaj!
Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usług na rzecz podatnika jest to miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. 

Zatem jeżeli usługodawca nie ma na terytorium kraju siedziby oraz stałego miejsca pro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.