Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Artykuły | 30 listopada 2021 | NR 120
0 929

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 25 lutego 2021 roku w sprawie C 604/1 wskazał, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność stanowi dostawę towarów, a w związku z tym opłata uiszczana przez właścicieli z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23% (zarówno w przypadku uiszczania jej przez okres 20 lat jak i przy jednorazowej spłacie). Jak zatem należy traktować opłaty z tytułu przekształcenia - dokonanego wcześniej decyzją administracyjną - rozłożone na raty oprocentowane według stopy redyskonta weksli? Czy i tu należy przyjąć, że mamy do czynienia z dostawą towarów i raty uiszczane każdego roku zawierają w sobie podatek VAT w wysokości 23%, natomiast naliczane osobno oprocentowanie nie podlega VAT? Czy też cała rata roczna (łącznie z oprocentowaniem) zawiera podatek VAT 23%?

Odpowiedź
Raty otrzymane po 31 grudnia 2021 roku należy opodatkować VAT. Kwota raty zawiera podatek VAT. Kwota raty nie zawiera odsetek, bowiem odsetki stanowią wynagrodzenie za odrębną transakcję od transakcji przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności tj. zwolnioną od VAT usługę finansową.

Uzasadnienie 
1. W ustawie z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw znajdują się następujące zapisy:

  • Art.  14 pkt 5: W  ustawie z dnia 11  marca 2004 roku o  podatku od towarów i usług,  w art. 19a w ust. 5 w pkt 1 w lit. b wyrazy „własności towarów w zamian za odszkodowanie” zastępuje się wyrazami „lub przeniesienia z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie”;
  • Art.  76: W przypadku otrzymania od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy całości lub części zapłaty z tytułu przeniesienia z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie, które miało miejsce przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy zmienianej w art. 14, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek z tego tytułu został rozliczony przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Ustawa ta wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku.

Zatem, art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy o VAT,w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z  tytułu przeniesienia z  nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w  imieniu takiego organu lub przeniesienia z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.
W niniejszej sprawie zmiana przepisów ustawy o VAT oznacza, że Gmina powinna opodatkować VAT raty otrzymane po 31 grudnia 2021 roku, z chwilą otrzymania części zapłaty.

2. Zgodnie z art. 3 § 1 pkt. 1 ustawy o cenach określenie cena oznacza wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Co istotne w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli dana transakcja podlega opodatkowaniu tymi podatkami. Z powyższego wynika domniemanie objęcia ceną również podatku VAT.

Zatem, w przypadku Czytelnika, kwota raty zawiera w sobie VAT.

3. Zgodnie z art. 5 ust.  1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i  usług podlega odpłatna dostawa towarów i  odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 8 ust.  1, przez świadczenie usług, o  którym mowa w  art. 5 ust.  1 pkt  1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w  rozumieniu art.  7, w  tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i  prawnych, bez względu na formę, w  jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z  nakazem organu władzy public...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.