Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

5 marca 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Opodatkowanie VAT sprzedaży dostępu do treningów online oraz obowiązek ewidencji za pomocą kasy fiskalnej

0 1699

W jaki sposób powinna być opodatkowana działalność trenera personalnego, który zamierza założyć stronę internetową i sprzedawać dostęp czasowy do nagranych treningów - jaka stawka VAT? Czy sprzedaż takich usług podlega pod obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej po przekroczeniu limitu 20.000 zł, czy ewentualnie można skorzystać ze zwolnienia z tytułu opłat dokonywanych tylko na konto bankowe?

Odpowiedź

Płatność przelewem na rachunek bankowy za wyświadczone usługi, zwalnia, co do zasady, podatnika z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Świadczenie usług dostępu do treningów online podlega opodatkowaniu stawką podstawową, VAT 23%.

 

Uzasadnienie

W myśl art 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Utrata prawa do zwolnienia z VAT oznacza, że podatnik, który prawo do zwolnienia utracił, począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę, staje się czynnym podatnikiem VAT obowiązanym do rozliczania tego podatku. Zatem trener personalny może korzystać ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Jeśli natomiast w omawianym przypadku mamy już do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług, to rozszerzenie działalności o usługi czasowego dostępu do treningów poprzez stronę internetową będą również podlegały podatkowi VAT (23%). Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ustawodawca wprowadził szereg zwolnień z tego obowiązku. Zostały one opisane w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 I tak w poz. 37 załącznika do rozporządzenia, czytamy, że  zwolnione z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej jest świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalno...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.