Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT transakcji sprzedaży działki oraz sprzedaży udziału w działce

Artykuły | 26 października 2021 | DODATEK NR 14
0 682

W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży grunt będący własnością/współwłasnością Podatnika będzie podlegał wielu czynnościom w celu uzyskania pozwolenia na budowę, a w efekcie czynności, które zostaną wykonane, dostawie będzie podlegał grunt o zupełnie innym charakterze jak w chwili zawarcia umowy przedwstępnej. W konsekwenji sprzedaż działek będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Zbycie udziału w działce/zbycie działki, poprzedzone udzieleniem przez Podatnika deweloperom pełnomocnictw odnośnie wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a także działaniami nabywcy w celu ich uzyskania oraz poprzedzone zawarciem umowy przedwstępnej, będzie stanowić działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. Podatnik nie spełnia warunków do zwolnienia od VAT (ani z art. 43 ust. 1 pkt 9, ani art. 43 ust. 1 pkt 10, ani też z art. 43 ust. 1 pkt 2). W konsekwenji sprzedaż niezabudowanych działek nie będzie korzystała ze zwolnienia od VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z  10 września 2021 roku, nr 0113-KDIPT1-3.4012.397.2021.3.AG.

Sytuacja Podatnika
Podatnik jest właścicielem oraz współwłaścicielem nieruchomości gruntowych. Pierwszą z nich o powierzchni 774 m2  nabył na podstawie umowy darowizny od osób fizycznych, drugą nieruchomość o obszarze 686 m2  w części Padatnik odziedziczył w spadku. Podatnik  planuje sprzedaż ww. działek. Nigdy jednak nie została zamieszczona żadna oferta sprzedaży działek, jak również nie korzystano 
z żadnego biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. 
Podatnik rozważa dokonanie sprzedaży ww. działek na rzecz podmiotu, z którym obecnie prowadzi ustalenia dotyczące sprzedaży. Wobec tego dewelopera wyraził wstępnie zgodę na zawarcie umowy przedwstępnej oraz ustalił, że pełnomocnictwa zostaną udzielone po zawarciu umowy przedwstępnej. Po podpisaniu umowy przedwstępnej nabywca przeprowadzi badania dotyczące m.in. badań geologicznych, geotechnicznych oraz wykonana projekt budowlany oraz wszelkie inne opracowania konieczne do wydania pozwolenia na budowę. 
Ponadto, nabywca uzyska wszelkie decyzje, zezwolenia, uzgodnienia i warunki wymagane do realizacji inwestycji m.in. warunki techniczne przyłączenia obiektów do sieci wodnej i kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej, uzgodnienia projektów przekładek sieci oraz uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę. Po podpisaniu umowy przedwstępnej zostaną wydane ww. decyzje i pozwolenia. Na dzień sprzedaży dla działek zgodnie z warunkami przedstawionymi przez potencjalnego nabywcę wydane będzie pozwolenie na budowę. Strony planują przed zawarciem umowy ostatecznej sprzedaży ustanowić służebność gruntową na sprzedawanych działkach. Dodatkowo po podpisaniu umowy przedwstępnej zostaną udzielone wymagane prawem pełnomocnictwa, które są potrzebne w celu wykonania ww. czynności, w tym oświadczenie zawierające zezwolenie na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane. 

Stanowisko Dyrektora
1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Podatnikami – według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Dyrektor wskazał, że Podatnik w taki sposób planuje zorganizować sprzedaż przedmiotowych działek, że niejako jego działania łącznie z działaniami przyszłego nabywcy, będą stanowić pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie. 
W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży grunt będący własnością/współwłasnością Podatnika będzie podlegał wielu czynnościom w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonywane” w sferze prawnopodatkowej Zainteresowanego. W efekcie czynności, które zostaną wykonane, dostawie będzie podlegał grunt o zupełnie innym charakterze jak w chwili zawarcia umowy przedwstępnej. 
Zatem, Podatnik...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.