Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej nadwyżek wyprodukowanej energii

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 1523

Spółka zajmuje się produkcją jaj. W związku z dużym zużyciem prądu spółka postanowiła zainstalować panele fotowoltaiczne. Ferma fotowoltaiczna pozwala na duże oszczędności. W okresie letnim jednak część energii jest oddawana do sieci. Czy w przypadku wystąpienia nadwyżki ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci mamy do czynienia ze sprzedażą? Czy w takim przypadku powstanie obowiązek podatkowy w VAT?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Odpowiedź
W opisanym przypadku, jeśli w okresie rozliczeniowym podatnik pobierze od operatora energetycznego całą wcześniej oddaną energię (zmagazynowaną) nie będzie obowiązany do rozliczenia podatku VAT. Czyli w praktyce podatnik zazwyczaj nie rozlicza podatku w związku z oddaniem energii do sieci w celu jej magazynowania. 

Uzasadnienie
Na wstępie przypomnijmy, iż użycie własnej energii elektrycznej wytworzonej przez spółkę z odnawialnych źródeł energii nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu i rodzącej powstanie obowiązku podatkowego. Powyższe wynika z faktu, iż zużycie własne nie jest wymienione w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu wymienionych w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 7 oraz art. 8. Aby można mówić o czynności podlegającej opodatkowaniu musi być świadczenie na zewnątrz – musi być podatnik (sprzedawca, dostawca), jak i nabywca (odbiorca). Zużycie własne można by przyrównać do czynności stworzenia przy użyciu własnych sił i środków urządzenia (środka trwałego) czy wyposażenia służącego potrzebom własnym. Z czynnością podlegającą opodatkowaniu możemy mieć do czynienia w przypadku jego odpłatnego zbycia, nie zaś samego skonstruowania (wytworzenia) na potrzeby własne.
Jednak jak wynika z pytania część energii jest oddawana do zakładu energetycznego. Powyższe wynika z faktu, że w okresie letnim występuje nadwyżka produkcyjna. 
Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Aby dostawa towarów oraz świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest “odpłatność” za daną czynność. Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Czyli pod pojęciem odpłatności świadczenia rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
W konsekwencji powyższego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wskazać należy, iż nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów czy świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlega...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.