Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

2 września 2014

Opodatkowanie VAT wynagrodzenia za powstrzymanie się od wypowiedzenia umowy najmu

0 796

Podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu powstrzymania się od wypowiedzenia umowy najmu. Obowiązek podatkowy powstanie w momencie uprawomocnienia się decyzji o powstrzymaniu się od wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lipca 2014 roku nr IPPP1/443-532/14-2/ISZ

Sytuacja Podatnika

Spółka S.A, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Na podstawie umowy najmu z dnia 17 grudnia 2007 r. Spółka wynajęła od spółki M. sp. z o.o., prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni komercyjnych w budynkach biurowych, powierzchnię biurową, magazynową oraz miejsca parkingowe w budynku wieżowym na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. W trakcie obowiązywania Umowy Najmu podpisano cztery aneksy do tej umowy.

W związku z tym, że Spółka rozważa ograniczenie w najbliższym czasie wielkości powierzchni wynajmowanej na podstawie Umowy Najmu, w Aneksie zastrzeżono dla Spółki uprawnienie do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu w odniesieniu do niektórych pięter budynku, tj. 7 (siódmego), 8 (ósmego), 9 (dziewiątego) i 10 (dziesiątego).

 Zgodnie z postanowieniami Aneksu, Wynajmujący zobowiązał się zapłacić Spółce trzy wynagrodzenia, w formie zachęty finansowej w ustalonej przez strony w drodze negocjacji wysokości, płatne Spółce osobno za przedłużenie okresu najmu w stosunku do powierzchni położonej na piętrach od 0 do 6 oraz powstrzymanie się od skorzystania z uprawnienia do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu w odniesieniu do powierzchni położonej na piętrach 9 lub 10 oraz 7,8.

Wynagrodzenia płatne są w trzech częściach (dla każdej części określono w Aneksie odrębny termin płatności), na podstawie faktury VAT, która zostaną wystawiona przez Spółkę.

Czy w świetle opisanego wyżej stanu faktycznego Spółka prawidłowo przyjęła, że Wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%, w związku z czym, poszczególne Wynagrodzenia powinny zostać udokumentowane wystawionymi przez Spółkę na rzecz Wynajmującego fakturami VAT?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wynagrodzenia wypłacone przez Wynajmującego na rzecz Spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Otrzymane wynagrodzenie za świadczenie wzajemne jest zapłatą. Zapłata ta stanowi kwotę należną od nabywcy z tytułu świadczenia, która to kwota pomniejszona o kwotę należnego podatku VA...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.