Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Opodatkowanie VAT wysyłki za pośrednictwem firmy kurierskiej

0 2921

Firma sprzedaje towary, ale wysyłką zajmuje się firma pośrednicząca - kurierska. Klient otrzymuje dwie faktury; za towar i za przesyłkę (za osobną usługę). Jaka powinna być stawka VAT na wysyłkę towarów:

1) do krajów UE dla:

 

  • osoby prowadzącej działalność posiadającą VAT-UE

  • osoby prowadzącej działalność ale bez VAT-UE,

  • osoby prywatnej i czy każdą wysyłkę wykazywać w deklaracji VAT-UE,

 

2) do kraju trzeciego dla:

 

  • firmy

  • osoby prywatnej?

 

Odpowiedź

1) Do krajów UE:

 

  • dla osoby prowadzącej działalność posiadającej VAT-UE oraz dla osoby prowadzącej działalność ale bez VAT-UE usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce, bowiem podatek rozlicza nabywca; usługi te wykazywane są w informacji VAT-UE,

  • dla osoby prywatnej: stawka VAT 23%  (usługi nie są wykazywane w informacji VAT-UE).

 

2) Do kraju trzeciego:

 

  • dla firmy usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a podatek rozlicza nabywca; usługa nie podlega ewidencji w informacji podsumowującej VAT-UE,

  • dla osoby prywatnej stawka podatku wynosi 0%.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednocześnie z art. 28c ustawy o VAT wynika, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. W celu dokładnego wyjaśnienia odpowiedzi, dokonano podziału usług wykonywanych przez Czytelnika na usługi wykonywane na rzecz firm oraz na rzecz osób prywatnych.

 

 

  •  Usługi transportu towarów świadczone na rzecz firm

 

Miejscem świadczenia usług na rzecz firm, zgodnie z art.28b ust.1 ustawy o VAT, jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art.28b ust.2 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art.28b ust.3 ustawy o VAT).

W świetle przywołanych regulacji, usługi transportu towarów świadczone na rzecz podatników spoza kraju opodatkowane są co do zasady w kraju siedziby usługobiorcy. W związku z tym, w przypadku świadczenia tych usług na rzecz podatnika, obowiązek rozliczenia podatku zostaje przeniesiony na nabywcę, zgodnie z zasadami mechanizmu „reverse charge”. Tym samym Czytelnik, świadcząc usługi transportowe na rzecz innych podatników nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku, gdyż obowiązek ten będzie spoczywał na nabywcy usług, który powyższą transakcję powinien rozpoznać jako import usług.

Jeżeli usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce to należy wystawić fakturę na wartość usługi bez naliczania podatku czyli bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie” (art.106e ust. 1 pkt 18 i ust.4 pkt 1 ustawy o VAT). Na podstawie tak wystawionej faktury zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie usługobiorca na zasadzie importu usług. Usługi te należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE (art.100 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT).

 

 

  • Usługi transportu towarów świadczone na rzecz osób fizycznych

 

 W przypadku usług transportu towarów świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami miejsce świadczenia określa się odmiennie w zależności od tego, na jakim terytorium odbywa się transport.

Zgodnie z art.28f ust.2 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług transportu towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zgodnie z art.28f ust.3 ustawy miejscem świadczenia usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Miejsce rozpoczęcia transportu oznacza w tym przypadku miejsce, w którym faktycznie rozpoczyna się transport towarów, niezależnie od pokonanych odległości do miejsca, gdzie znajdują się towary, natomiast miejsce zakończenia transportu oznacza miejsce, w którym faktycznie kończy s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.