Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pełna lub skrócona nazwa podatnika na dokumentach

Artykuły | 26 września 2019 | NR 94
0 3623

Czy można posługiwać się skróconą nazwą firmy a nie tylko w pełnym brzmieniu? Jeżeli przyjmie się jeden sposób np. pełna nazwa na fakturze lub skrócona, to trzeba już stosować jeden rodzaj zapisu?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Czytelnik przy składaniu zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) podał nazwę skróconą oprócz nazwy podstawowej, to uznaje się, że również nazwa skrócona będzie mogła być stosowana w zakresie podatku VAT. Podatnik może posługiwać się zamiennie pełną nazwą na fakturze lub nazwą skróconą przy jej wystawianiu. Nie ma obowiązku stosowania raz przyjętego sposobu wystawiania faktur z nazwą podatnika.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług, faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Nie wynika to wprost z przepisu, ale przyjmuje się na potrzeby podatku VAT, że imiona i nazwiska wskazuje się dla osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą, natomiast nazwa podatnika przeznaczona jest dla podmiotu prawnego np. spółki. 
Każdy podmiot, który podlega obowiązkowi rejestracji lub dobrowolnie rejestruje się jako podatnik VAT czynny składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.
W zgłoszeniu podatnik podaje swoje dane wśród których znajduje się również informacja dotycząca pełnej nazwy podatnika i  skróconej nazwy firmy. Podatnik, który zastosuje nazwę skróconą, którą posłuży się przy wystawieniu faktury nie popełnia błędu, a nabywca tej faktury nie zostaje przez to pozbawiony swoich praw. Jeżeli podatnik posługuje się nazwą skróconą, a taki zapis został zgłoszony w zgłoszeniu rejestracyjnym oznacza to, że taka nazwa może być stosowana. Ważne jest, aby pod tą skróconą nazwą podatnika można było faktycznie zidentyfikować podatnika. Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii jest jednoznaczne, że zastosowanie nazwy skróconej na fakturze przez podatnika nie pozbawia nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury. Stanowisko to zostało potwierdzone w indywidualnej interpretacji Dyrektora KIS z dnia 04.05.2017 r sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.65.2017...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.