Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do odliczenia VAT

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 696

Podatnik (osoba fizyczna) z końcem roku zamyka działalność. Pozostają mu na stanie towary handlowe, które ujmuje w remanencie i odprowadza VAT do US. Czy jeśli po 3 miesiącach ponownie otworzy działalność gospodarczą (zarejestrowaną do VAT miesięczny) ma prawo ponownie odliczyć zapłacony podatek VAT?

Odpowiedź
Tak, Czytelnik ma prawo do odliczenia VAT. Prawo to realizuje w JPK_V7M za miesiąc, w którym ponownie otworzy działalność.

Uzasadnienie
W świetle art.86 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów 
i usług (art.86 ust.2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). 
Zatem, ustawa o VAT daje prawo do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej i podmiot będzie czynnym podatnikiem VAT.
W świetle  art. 91 ust. 7  ustawy o VAT, podatnik może dokonać odliczenia w przypadku, gdy  miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Z kolei zgodnie z kolejnym ustępem tego artykułu (art. 91 ust. 7d ustawy o VAT), w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o  podatek naliczony od towarów i  usług, innych niż wymienione w  ust. 7a i  7b, w  szczególności towarów handlowych lub surowców i  materiałów, nabytych z  zamiarem wykorzystania ich do czynności, w  stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w  stosunku do których pra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.