Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

2 grudnia 2015

Porady medyczne udzielane przez Internet a zwolnienie z VAT

0 903

Czy porady medyczne udzielane przez lekarza za pośrednictwem internetu podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Ustawa o podatku od towarów i usług nie narzuca formy, w jakiej ma być świadczona usługa medyczna dla możliwości zastosowania zwolnienia od podatku. Nie mniej jednak ugruntowana już linia interpretacyjna, znajdująca odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów, zasadniczo wskazuje, że usługi świadczone on-line z tego zwolnienia korzystać nie mogą.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w art. 43 ust.1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług wskazał, że usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i lekarza dentysty,

  • pielęgniarki i położnej,

  • medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej,

  • psychologa - są zwolnione od podatku.

Zasadniczo usługi w zakresie opieki medycznej nie zostały przez ustawodawcę zdefiniowane. Nie zdefiniowano również formy ich świaczenia, np. poprzez określenie, czy usługa winna być świadczona przy bezpośrednim kontakcie obu stron – medyk/pacjent, w tym samym miejscu i czasie. W cytowanym przepisie ustawodawca wymaga jedynie spełnienia warunku podmiotowego co do świadczącego usługę oraz wskazuje na konieczność osiągnięcia celu świadczonej usługi, jakim będzie: profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

W zakresie podmiotowym Czytelnik z pewnością spełnia warunki powyższego zwolnienia. Nie mniej jednak, pojawiają się wątpliwości, czy udzielanie porad za pośrednictwem internetu może prowadzić do osiągnięcia wymganych przez ustawodawcę celów?

W interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2014 roku sygn. nr IBPP3/443-1156/14/AŚ, w związku z zapytaniem podatnika o zwolnienie od podatku, który w swojej działalności zamierzał świadczyć usługi telemedycyny, m.in. w zakresie e-lekarza, e-psychologa, e-logopedy, e-psychiatry Dyrektor Izby Skarbowej w Kato-wicach uznał, że nie zostanie spełniony warunek przedmiotowy zwolnienia takich usług. Podatnik w interpretacji podał, że działalność w zakresie usług e-lekarza miałaby polegać na świadczeniu usług konsultacji w granicach specjalności lekarza w zakresie edukacji zdrowotnej za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji na odległość - lekarz miał udzielać informacji o możliwościach przyjmowania leków, ich dawkowaniu, dostępnych odpowiednikach leków, w razie potrzeby kierowałby pacjenta na badania. Zdaniem Organu cel świadczonej usługi medycznej winien mieć charakter diagnostyczny, terapeutyczny oraz obejmujący opiekę pacjenta. Jeśli natomiast głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, wówczas zwolnienie nie ma zastosowania, cyt: „jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, ale raczej udzielanie pewnych porad, nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku; (..) w przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami, zwolnienie nie przysługuje.”

Podatnik nie zgadzając się z wydaną interpretacją, zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który w orzeczeniu o sygnaturze I SA/Kr 721/15 z dnia 2015-06-23 skargę podatnika oddalił. Sąd zauważając, że zarówno krajowe jak i unijne przepisy podatkowe nie definiują usług w zakresie opieki medycznej, powołał się na analizy orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (obecnie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej), w tym na wyroki:...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.