Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT od 2003 roku. Od kilku lat nie przekroczyłem obrotów uprawniających do zwolnienia podmiotowego. W tym roku zdecydowałem ponownie wybrać zwolnienie. Pani w Urzędzie Skarbowym poinformowała mnie, że mogę, ale od początku roku. Czy rzeczywiście nie mogę być podatnikiem zwolnionym od 01 marca tego roku?

ODPOWIEDŹ

Nie, podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia od początku dowolnego miesiąca. Pamiętać należy, że od utraty bądź rezygnacji ze zwolnienia musi upłynąć minimum rok, przy czym termin roczny oblicza się od końca roku, w którym podatnik utracił bądź zrezygnował ze zwolnienia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Do wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania z tego zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku, a także:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c) usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Czynny podatnik VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i ponownego skorzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.

Stosownie do art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Pytanie Czytelnika dotyczy terminu możliwości skorzystania ze zwolnienia z uwagi na nieprzekroczenie obrotów, tj. czy może wybrać ponownie zwolnienie np. od 01 marca, czy jak został poinformowany w urzędzie skarbowym, nie można zrezygnować z rozliczania VAT w trakcie roku.

Istotnie, określony w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku VAT termin powrotu do zwolnienia z VAT budzi wątpliwości podatników, a organy podatkowe uznają, że powrót do zwolnienia z VAT możliwy jest wyłącznie od początku roku. I tak, w wydanych interpretacjach indywidualnych np. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 września 2012 roku, Nr IBPP1/443-564/12/AL, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 października 2012 r., Nr ILPP2/443-784/12-2/MN, a także Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.