Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pożyczka od kontrahenta zagranicznego z kraju unijnego a rozliczenie importu usług

Artykuły | 2 sierpnia 2024 | NR 4
0 81

Nasza firma, czynny podatnik VAT, zarejestrowana także do VAT-UE, w ramach transakcji biznesowych z kontrahentem zagranicznym z Holandii, zawarła umowę dotyczącą pożyczki kapitału na rozwój oddziału w Polsce. Firma holenderska udzieliła nam pożyczki wraz z odsetkami na jeden rok. Czy mamy obowiązek rozliczenia importu usług? Jeżeli tak, to czy import usługi z tytułu pożyczki zagranicznej w Polsce będzie ze stawką zwolnioną? W jakim okresie należy rozliczyć taką transakcję w pliku JPK_VAT?

Odpowiedź

Tak, Czytelnik powinien rozliczyć import usług na terytorium kraju w związku z umową pożyczki od kontrahenta holenderskiego. W powyższym wypadku odsetki od pożyczki stanowią wynagrodzenie, które będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług za wynagrodzeniem. Odsetki od udzielonej pożyczki spełniają to kryterium. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług będą podlegać opodatkowaniu, ale korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Natomiast obwiązek podatkowy powstanie w momencie zapłaty w części lub w całości odsetek od pożyczki.

Uzasadnienie

W myśl ustawy o podatku od towarów i usług import usługi należy rozumieć jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Import usług wystąpi, gdy będą łącznie spełnione warunki:

  • usługodawca jest podatnikiem, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,  a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e (usługi związane z nieruchomością), podatnik ten dodatkowo nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT lub zwolniony zgodnie z art. 96 ust. 4;
  • usługobiorca również powinien być podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub osobą prawną niebędącą podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowaną lub obowiązaną do zarejestrowania do VAT-UE zgodnie z art. 97 ust. 4.

Zatem jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, polski podatnik będzie miał obowiązek rozliczenia na terytorium kraju importu usług z tytułu wypłaty odsetek w związku z pożyczką od kontrahenta holenderskiego. Usługobiorca ma obowiązek na zasadzie samoobliczenia odprowadzić do urzędu skarbowego podatek należny. Import usług jest opodatkowany w Polsce ze stawką właściwą dla danej usługi. W wypadku nabycia usługi finansowej przez Czytelnika, korzysta ona ze zwolnienia od podatku.

Ważne!
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usłu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.