Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

26 lipca 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Pożyczka udzielona dla pracownika a VAT

0 1158

Nasza firma posiada nadwyżkę finansową w związku z tym chcielibyśmy naszemu pracownikowi na korzystnych warunkach udzielić pożyczki. Będzie ona pochodzić z majątku firmy, czyli naszych środków obrotowych. Jesteśmy podatnikami VAT. W naszej działalności nie zajmujemy się udzielaniem pożyczek, główna działalność to usługi budowlane. Czy taka czynność będzie podlegać VAT i należy wykazać w deklaracji? Czy taka sprzedaż będzie uwzględniana we wskaźniku proporcji? Prosimy o wyjaśnienie.

ODPOWIEDŹ
Pożyczka pieniężna, która została udzielona pracownikowi, co do zasady stanowi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług odpłatne świadczenie usługi. W tym przypadku nie ma znaczenia, jak często i na rzecz jakiego podmiotu jest ona udzielana. Zatem czynność udzielenia pożyczki, od której naliczane są odsetki, które stanowią wynagrodzenie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Zgodnie z ustawą o VAT powyższa czynność może być zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy. Transakcja ta również musi zostać wykazana w deklaracji podatkowej. Udzielenie pożyczki w opisanym przypadku nie będzie brane pod uwagę przy ustalaniu wskaźnika proporcji.

UZASADNIENIE
Czynności, które należą do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę 
w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  1. w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  2. świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Udzielenie pożyczki przez firmę dla pracownika zalicza się do takich czynności, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia, czy statusu nabywcy. Udzielanie pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług. Udzielenie pożyczki stanowi świadczenie na rzecz innego podmiotu, polegające na udostępnieniu kapitału na wskazany w umowie okres czasu. Czynność udzielenia pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zamian za wynagrodzenie (np. odsetki), stanowi zatem odpłatne świadczenie usług, co do zasady, podlegające opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania będą odsetki od udzielonej pożyczki. Jednak powyższa czynność korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Zatem w opisanym przypadku sprzedaż zwolnioną - podstawę opodatkowania (odsetki) bez podatku VAT Czytelnik wykaże w deklaracji podatkowej VAT-7. Należy podkreślić, że nie ma przy tym  znaczenia, czy firma zajmuje się w swojej działalności udzielaniem pożyczek lub kredytów lub czynność ta ma charakter znikomy wręcz sporadyczny. 

W interpretacji indywidualnej z 24 maja 2018 roku, znak: 0111-KDIB3-1.4012.244.2018.2.IK Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że „Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.