Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Prawo do korekty deklaracji VAT-7 po zakończeniu działalności gospodarczej

0 1003

Urząd skarbowy wykreślił mnie z rejestru czynnego podatnika VAT ponieważ zaprzestałam prowadzenia działalności. Niemniej dopatrzyłam się w rozliczeniach, że błędnie rozliczyłam podatek VAT naliczony. Czy po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej mogę skorygować deklarację VAT-7?

Odpowiedź
Zdaniem Redakcji, po zakończeniu działalności gospodarczej, Czytelniczka może złożyć deklarację korygującą podatek od towarów i usług, w związku z błędnym rozliczeniem VAT za okres wykonywania działalności gospodarczej.

Uzasadnienie
Kwestię wykreślenia podatnika z rejestru czynnych podatników VAT reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie zaprzestania działalności stanowi dla naczelnika US podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Możliwość korekty podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowo określonych terminach, może to zrobić przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem, przed dokonaniem korekty należy obliczyć okres przedawnienia do skorygowania deklaracji.

Podatek VAT powstaje z mocy prawa, w trybie tzw. samoobliczenia. Przez deklaracje rozumie zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. W deklaracjach podatkowych VAT podatnik wykazuje wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu VAT. Konieczność korekty deklaracji VAT powstaje w każdym przypadku, gdy kwota odliczenia byłaby niższa lub wyższa od kwoty odliczenia przysługującego podatnikowi, a także gdy po wykazaniu odliczenia uległy zmianie czynniki determinujące prawo lub wielkość odliczenia.

Prawo do korygowania deklaracji podatkowych wynika z przepisów art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym artykułem, prawo do korekty uprzednio złożonej deklaracji przyznane jest podatnikom, płatnikom i inkasentom. Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony w pierwotnej deklaracji. Może dotyczyć każdej pozycji deklaracji, np.: określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w treści deklaracji (np.: adresu, nr NIP). Skorygowanie deklaracji polega na właściwym wypełnieniu deklaracji VAT z zaznaczeniem, że jest to korekta.
W tym miejscu należy podkreślić, że NSA w wyroku z dnia 6 marca 2019 r. sygn. akt I FSK 209/17 potwierdził stanowisko wcześniejszych orzeczeń Sądów Administracyjnych w sprawie uznania prawa podatnika, wykreślonego z rejestru podatników VAT, do weryfikacji rozliczeń podatku VAT i złożenia korekty deklaracji za okres, w którym prowadził działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 listopada 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 852/09) stwierdził, że „przy składaniu korekty deklaracji podatkowej VAT-7, w rozumieniu art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej, w której uzewnętrznia się samoobliczenie podatku, należy podmiotowi, który ją składa, przypisać taki status, jaki miał on w okresie, którego dotyczy korekta deklaracji. Skoro bowiem orga...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.