Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i ujęcie VAT w kosztach

Artykuły | 31 maja 2021 | NR 114
0 755

Jestem podatnikiem VAT. Zagubiłem fakturę i nie odliczyłem VAT z tej faktury. Po jakimś czasie sprzedawca przysłał mi duplikat faktury. Kwota VAT z tej faktury jest niewielka. Okres do odliczenia VAT z tej faktury minął. Czy mogę wartość brutto z tej faktury ująć w kosztach uzyskania przychodu, a jeśli nie to jak rozliczyć VAT od tej faktury?

Odpowiedź
Podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w  którym powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie później jednak niż w  ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia VAT i zrezygnuje z tego prawa, to nie może w kosztach uzyskania przychodu ujmować faktury brutto czyli z VAT.

Uzasadnienie
W  zakresie, w  jakim towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o  którym mowa w  art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego, z  zastrzeżeniem art.  114, art.  119 ust.  4, art.  120 ust.  17 i  19 oraz art.  124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z  faktur otrzymanych przez podatnika z  tytułu:
a) nabycia towarów i  usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi;
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Czynni podatnicy VAT obowiązani są, składać w  urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w  terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Ustawodawca dopuszcza również kwartalne składanie deklaracji przez małych podatników.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminie powstania obowiązku podatkowego, bądź otrzymania zapłaty, to może obniżyć kwotę podatku należnego w  deklaracji podatkowej za jeden z  trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w  przypadku małego podatnika, w  deklaracji podatkowej za jeden z  dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ww. terminach, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w  którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w  ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli więc, Czytelnik nie obniżył podatku nale...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.