Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT oraz mamy rejestrację do VAT-UE. Nabyliśmy usługę gastronomiczną na nasze potrzeby w związku ze zorganizowanym spotkaniem biznesowym oraz usługę noclegową. Czy mamy prawo do odliczenia VAT od tych usług? W wypadku zakupionej usługi noclegowej chcielibyśmy obciążyć kosztami naszego kontrahenta zagranicznego. Czy musimy wystawić fakturę i z jaką stawką VAT? Czy możemy udokumentować powyższą transakcję notą obciążeniową?
Odpowiedź
Czytelnik nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytej usługi gastronomicznej, nawet w sytuacji, gdy wykaże związek z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast w wypadku gdy Czytelnik nabył usługę hotelową, ale będzie dalej ją odsprzedawał, to ma prawo odliczyć podatek naliczony. Usługa noclegowa będzie opodatkowana ze stawką 8% na rzecz kontrahenta holenderskiego. Czytelnik wystawi na powyższą transakcję fakturę, a nie notę obciążeniową.
Uzasadnienie
Prawo do odliczenia VAT
Ustawa o podatku od towarów i usług stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi służą do czynności opodatkowanych, podatnik czynny VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie posiadanej faktury lub dokumentu celnego. Zakup musi mieć związek z czynnościami opodatkowanymi. Podatnik może odliczyć VAT naliczony, pod warunkiem że powstał obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy, posiada on fakturę
i nabył towar lub usługę. Prawo może być zrealizowane w rozliczeniu za okres, w którym są spełnione wszystkie powyższe warunki lub też w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych. Natomiast jeżeli podatnik nie skorzysta w ustawowych terminach z odliczenia VAT, to może jeszcze odliczyć podatek naliczony, ale wprowadzając korektę deklaracji podatkowej:
- za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo
- za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w wypadku podatnika rozliczającego kwartalnie za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego – nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Wyjątki dotyczące braku prawa do odliczenia VAT
Zgodnie z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia VAT od wszystkich zakupów, zarówno od towarów, jak i usług, pod warunkiem że nie zaistnieją przesłanki wykluczające to prawo z art. 88 ustawy o VAT.
Pamiętaj!
Do wyjątków, od których podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT, należą m.in. usługa gastronomiczna oraz usługa noclegowa, z tym że usługa noclegowa (hotelowa) może korzystać z tego prawa tylko w wypadku, gdy będzie służyć do dalszej odsprzedaży.
W myśl art. 88 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Istnieje jeszcze jeden wyjątek – odnosi się on do usług nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (catering)....
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.