Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 maja 2016

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nierozliczonego w deklaracji WNT po kontroli podatkowej

0 780

Czytelnik w deklaracji nie wykazał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W trakcie kontroli podatkowej przedłożono Czytelnikowi fakturę z administracji zagranicznej dot. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz Czytelnika. Czy w przypadku nie uwzględnienia przez Czytelnika w deklaracji kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, organ podatkowy określając kwotę podatku należnego powinien uwzględnić kwotę podatku naliczonego.

ODPOWIEDŹ

Organ podatkowy, na podstawie art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT, nie uwzględni kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jednak Czytelnik ma prawo do korekty deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanych transakcji po zakończeniu kontroli podatkowej i wykazania w niej nie tylko kwoty podatku należnego, ale także kwoty podatku naliczonego z tytułu WNT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o którym mowa w art. 9 (WNT) powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT (tj. w okresie powstania obowiązku podatkowego) pod warunkiem że podatnik:

  • a) otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, oraz

  • b) uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Nadrzędna zasada wynikająca z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że podatnikowi podatku od towarów i usług co do zasady przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Ze względu na fakt, iż jest to uprawnienie, a nie obowiązek, podatnik niejako samodzielnie kształtuje wysokość zobowiązania podatkowego w drodze samoobliczenia podatku. Zgodnie z brzmieniem art. 99 ust. 12 ustawy o VAT zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.

W zakresie opisywanych przepisów dotyczących odliczenia podatku naliczonego podstawowe znaczenie ma wola podatnika. W przypadku, kiedy podatnik wykazuje w deklaracji kwotę podatku należnego i jednocześnie, zgodnie z zasadą odwrotnego obciążenia, kwotę podatku naliczonego, jednak dokonuje tego w niewłaściwym okresie rozliczeniowym wówczas organ podatkowy określając prawidłową kwotę zobowiązania powinien uwzględnić podatek naliczony.

Natomiast w opisywanym przypadku, gdzie Czytelnik w ogóle nie wykazał podatku należnego z tytułu WNT w okresie rozliczeniowym, w którym powinien to uczynić i który został objęty kontrolą podatkową, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego nie może być zrealizowane z uwagi na niespeł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.