Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prawo do odliczenia VAT przez podatnika z otrzymanego paragonu za usługi taxi

Artykuły | 6 marca 2024 | NR 1
0 476

Mam status czynnego podatnika VAT. W celach biznesowych muszę się przemieszczać pomiędzy różnymi punktami w tym samym mieście. W związku z tym korzystam z usług taxi. Czy na podstawie otrzymanych paragonów mogę odliczyć podatek naliczony VAT z tytułu tych usług? Istnieje bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi, ale nie posiadam faktury. Czy te paragony pozwalają na odliczenie?

Odpowiedź

Czytelnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi przewozu pasażerów taksówką na podstawie posiadanej faktury. Zatem paragony otrzymane od sprzedawcy za usługi taksówkarskie nie dają prawa do odliczenia VAT. Czytelnik, chcąc skorzystać z przysługującego mu prawa, powinien zwrócić się o wystawienie faktury za wyświadczone usługi.

Uzasadnienie
Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupów

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatnik VAT czynny ma możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupów towarów lub usług, które są związane z działalnością opodatkowaną. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy  o VAT w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast kwota podatku naliczonego stanowi sumę kwot podatku, która wynika z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabytych towarów lub usług. Zasada ogólna wskazuje, że realizacja wskazanego prawa podatnika VAT czynnego związanego z odliczeniem VAT może nastąpić na podstawie otrzymanej faktury lub dokumentu celnego. Oprócz faktury podatnik powinien spełniać określone warunki, aby móc skorzystać z tego prawa. Po stronie sprzedawcy musi powstać obowiązek podatkowy od dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług oraz nabywca powinien nabyć te towary lub usługi i posiadać fakturę zakupową dokumentującą te transakcje. Należy brać pod uwagę zawarty w ustawie przepis art. 88, który wskazuje na okoliczności wykluczające prawo do odliczenia (np. nabycie usług gastronomicznych). 

Bilet za przejazd a prawo do odliczenia VAT

Możliwy jest również inny sposób udokumentowania odbywanych podróży. 

Pamiętaj!
W ramach rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur zostały wymienione elementy, które powinny być umieszczone na bilecie, aby spełniał funkcję faktury. 

Bilet może dotyczyć przejazdu autostradą płatną lub przejazdu na dowolną odległość trasy, a wystawiony jest w formie biletu jednorazowego przez podatnika świadczącego usługi przewozu osób kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Ten dokument uznany jest za fakturę pod warunkiem posiadania określonych wyróżników, takich jak:

  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwa podatnika,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwota podatku,
  • kwota należności ogółem.

Jeżeli warunki te są spełnione, to nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku ze skorzystaniem z biletu dokumentującego powyższe usługi.

Paragon do 450 zł z numerem NIP podatnika

W wypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.