Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

31 marca 2017

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek VAT

0 1316

W ramach działalności gospodarczej został wybudowany i wprowadzony do ewidencji środków trwałych budynek (magazyn) w 2002 roku, a 2003 roku wartość środka trwałego została zwiększona o 28% (modernizacja). Nadmieniam, iż w ówczesnym czasie budynek był wykorzystywany do sprzedaży opodatkowanej. W budynku była i jest nadal prowadzona działalność gospodarcza, a od II/2008 do II/2016 budynek był częściowo wynajmowany innej firmie pod działalność gospodarczą. W 2010 roku sytuacja na rynku się pogorszyła i piętro nieruchomości wynajęliśmy na cele mieszkaniowe (zw). Planujemy wycofanie tego budynku z działalności gospodarczej i przekazanie go na cele osobiste. Czy będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy?

ODPOWIEDŹ

Przekazanie przedmiotowej nieruchomości będzie korzystało ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

UZASADNIENIE

Dokonując przeniesienia nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej do majątku prywatnego należy rozważyć, czy czynność ta będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Co do zasady, czynność taka uznawana jest za dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu.

Wynika to z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym, przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie na cele osobiste podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Wobec powyższego, wszystkie czynności polegające na dostawie towarów, a tym jest właśnie przekazanie (zrównane ze sprzedażą) nieruchomości, podlegać powinny opodatkowaniu i podatnik przekazując nieruchomość na cele prywatne będzie zobowiązany taką sprzedaż opodatkować.

Dostawa nieruchomości może jednak korzystać ze zwolnienia od VAT, jeżeli nieruchomość spełnia określone w ustawie warunki. Zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa budynków i budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, jeżeli pomiędzy pierwszym ich zasiedleniem a dostawą upłynął co najmniej okres dwóch lat.

Natomiast w myśl art.43 ust.10a ustawy, dostawa nieruchomości dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż dwa lata od tego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.