Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przekazanie nieruchomości z firmy osobie fizycznej do jej majątku prywatnego w celu wynajmu, a skutki podatkowe

Artykuły | 31 maja 2021 | NR 114
0 964

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się na zasadach ogólnych oraz jest podatnikiem podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej zakupiła lokal handlowy oraz apartament który wynajmuje. Od zakupów odliczyła podatek VAT. Obecnie zastanawia się nad zamknięciem działalności gospodarczej. Proszę o informację: 
1.    Jak najkorzystniej przekazać lokal oraz apartament do majątku prywatnego, 
2.    Jakie podatki należy zapłacić w momencie przekazania na cele prywatne (nadmienię, że lokal został zakupiony w 2005 roku, a apartament w roku 2015), 
3.    Czy po przekazaniu do majątku prywatnego nadal należy wystawiać faktury z podatkiem VAT, czy osoba może zrezygnować z bycia podatnikiem VAT i jakie to ma ewentualne konsekwencje podatkowe,
4.    Jaką formę opodatkowania może wybrać po zakończeniu działalności?
 

Odpowiedź
Wynajmowanie nieruchomości przekazanych z działalności gospodarczej osoby fizycznej do jej majątku prywatnego:

  1. podatek VAT - wycofanie nieruchomości z  majątku przedsiębiorstwa, a  następnie przekazanie do majątku prywatnego przedsiębiorcy w celu wykorzystywana do działalności opodatkowanej VAT (najmu), nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT; najem tych nieruchomości po ich wycofaniu z działalności będzie objęty VAT z tytułu usług najmu. 
  2. podatek dochodowy - wycofanie z  firmy środka trwałego, także nieruchomości po kilku latach ich użytkowania i  przekazanie go na potrzeby prywatne, nie powoduje u  przedsiębiorcy powstania przychodu z  działalności gospodarczej; przychody z najmu przedmiotowych nieruchomości należy opodatkować na zasadach ogólnych.

Uzasadnienie

Podatek VAT
Odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług to również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa m.in.: 

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w  części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W przedstawionej sytuacji nieruchomości, które mają być wycofane z przedsiębiorstwa osoby fizycznej do majątku prywatnego, nie będą objęte art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem nie będą wykorzystywane na cele prywatne tylko w dalszym ciągu będą wynajmowane. Oznacza to, że nadal będą wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu.
Oddając nieruchomości w  najem podatnik nie utraci statusu podatnika VAT w tym zakresie. Oddanie nieruchomości w najem poza dotychczasową działalnością gospodarczą nadal będzie stanowiło działalność gospodarczą (polegającą na wynajmie nieruchomości), o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem, wycofanie nieruchomości z  majątku przedsiębiorstwa, a  następnie przekazanie ich do majątku prywatnego osoby fizycznej w celu wykorzystywania do działalności opodatkowanej VAT (najmu), nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.
Trzeba podkreślić, że wynajem po wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa również będzie objęty obowiązkiem naliczania i odprowadzania VAT.
Niemniej, osoba fizyczna może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego tj. do 200 000 zł sprzedaży, po spełnieniu warunku o którym mowa w art. 113 ust. 11 i 11a ustawy o VAT, jednak wówczas trzeba się liczyć z obowiązkiem skorygowania odliczonej części VAT w związku ze zmianą przeznaczenia apartamentu. 
Jeżeli apartament zostanie wynajęty na cele mieszkaniowe długoterminowe, to wystąpi zwolnienie przedmiotowe i wówczas należy złożyć korekty VAT związane ze zmianą przeznaczenia nieruchomości. Korekty oznaczają zwrot odliczonego VAT za pozostały okres korekty, tj. za 5 lat, o czy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.