Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 stycznia 1970

NR 86 (Luty 2019)

Realizacja zajętej wierzytelności przy wykorzystaniu MPP

0 2159

Jestem firmą jednoosobową. Otrzymałem zajęcie wierzytelności dot. faktury wystawionej  przez mojego kontrahenta. Faktura opiewa na należność netto i 23 % VAT. Czy realizując zajęcie do urzędu skarbowego mogę zastosować split payment?

Odpowiedź

Tak, rachunek bankowy jest wskazany na zajęciu innej wierzytelności. Tryb postępowania w przypadku dokonywania płatności przez nabywcę w formie podzielonej płatności jest standardowy.

Należy zaznaczyć, że NBP prowadzi urzędom skarbowym rachunki bankowe. Niemniej zgodnie z Prawem bankowym, Narodowy Bank Polski prowadzi rachunek VAT dla więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego tego samego posiadacza na jego wniosek lub na podstawie przepisów o finansach publicznych.

 

Uzasadnienie

Zasady ogólne MPP

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności uregulowany został w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 108a - 108d. Z płatności tej mogą korzystać nabywcy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury.

Zapłata za fakturę w formie podzielonej płatności, może być dokonywana za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przy wykorzystaniu dedykowanego komunikatu przelewu.

W przypadku wyboru przez nabywcę tej formy płatności za zobowiązania wynikające z faktury dokonuje się na rachunek bankowy dostawcy w sposób podzielony, na:

  • wartość netto danej faktury  - na rachunek bankowy dostawcy
  • podatek VAT wynikający z danej faktury – na rachunek VAT.

Środkami znajdującymi się, na rachunku VAT, dostawca może rozporządzać w ograniczony sposób. Środki te będzie można wykorzystać tylko do zapłaty podatku vat kontrahentom lub podatku vat do urzędu skarbowego. Z tego rachunku nie można pokrywać należności dot. innych podatków.

Należy zauważyć, że środki zdeponowane na rachunku VAT są wolne od zajęcia w ramach egzekucji innych należności niż VAT.

Środki zgromadzone na rachunku VAT będą mogły zostać przekazane na rachunek rozliczeniowy (do swobodnego dysponowania przez posiadacza rachunku), ale tylko na wniosek podatnika złożony do naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik ma 60 dni na wydanie postanowienia o przekazaniu tych środków na wskazany przez podatnika rachunek bankowy.

Naczelnik odmawia, w drodze decyzji, przekazania środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy w przypadku, gdy podatnik posiada zaległości w VAT (w wysokości odpowiadającej zaległości podatkowej w podatku wraz z odsetkami za zwłokę, istniejącej na dzień wydania decyzji), lub gdy zachodzi uzasadniona obawa, że taka zaległość powstanie lub VAT nie zostanie zapłacony, w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań z tytułu podatku lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję zobowiązań z tytułu podatku.

Realizacja przez nabywcę - przy zastosowaniu MPP - zajętej innej wierzytelności przez organ egzekucyjny urzędu skarbowego.

Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności przez przesłanie do dłużnika zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego i jednocześnie wzywa dłużnika zajętej wierzytelności, aby należnej od niego kwoty do wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczał zobowiązanemu, lecz należną kwotę przekazał organowi egzekucyjnemu na pokrycie należności.

Zajęcie wierzytelności jest dokonane z chwilą doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu.  Zajęcie wierzytelności z tytułu dostaw, robót i usług dotyczy również wierzytelności, które nie istniały w chwili zajęcia, a powstaną po dokonaniu zajęcia z tytułu tych dostaw, robót i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.