Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

5 marca 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Roczna korekta VAT przy zmianie przeznaczenia środka trwałego

0 1767

Przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą (3 lata od 2015 roku) w całości opodatkowaną VAT bez sprzedaży mieszanej. Zakupił środek trwały w 2015 roku i odliczył VAT, który w całości służył sprzedaży opodatkowanej. W październiku 2018 wybrał zwolnienie z VAT (przychód),  chcąc wynajmować urządzenie na fakturę zw. Do tej pory nie osiągnął żadnej sprzedaży i nie wystawił faktury. Czy jego dotyczy korekta roczna z tytułu posiadanego środka trwałego wpisanego do ewidencji środków trwałych. Od marca tego roku chce złożyć wniosek i wybrać opodatkowanie VAT, czy też dotyczy go korekta roczna pomimo, że nie ma sprzedaży mieszanej?

Odpowiedź

Zdaniem Redakcji, w związku ze zmianą przeznaczenia spowodowaną wyborem zwolnienia z VAT wykorzystywanego wcześniej środka trwałego wyłącznie do czynności opodatkowanych Czytelnik jest obowiązany do złożenia w styczniu 2019 roku rocznej korekty za 2018 rok. Roczna korekta w tym przypadku, dotyczy jednej piątej podatku naliczonego przy nabyciu urządzenia.

Uzasadnienie

Zgodnie z podstawowym prawem podatnika wyrażonym w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim nabyte przez podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Co do zasady, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług lub potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku  krajowej dostawy towarów oraz krajowego świadczenia usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Niemniej może się okazać, że podatnik w momencie nabycia, planuje wykorzystać towary do czynności opodatkowanych co wiąże się z prawem do odliczenia podatku naliczonego, jednak w konsekwencji towar jest wykorzystywany do czynności zwolnionych z podatku VAT.

Ustawa o VAT wprowadza obowiązek dokonywania korekty podatku, który pierwotnie związany był z czynnościami opodatkowanymi lub z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu, natomiast później nastąpiła zmiana związku podatku naliczonego z uwagi na zmianę przeznaczenia towarów lub usług do czynności niepodlegających opodatkowaniu lub opodatkowanych.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik jest obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego z uwzględnieniem proporcji dla zakończonego roku podatkowego.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy (z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł) podatnik dokonuje korekty w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku środków trwałych dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.