Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

13 sierpnia 2014

Rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego a stawka VAT

0 1081

Do prac budowlanych związanych ze złączeniem istniejącego budynku z dobudowywaną częścią należy zastosować proporcję wynikającą z art. 41 ust. 12c ustawy o VAT, natomiast względem pozostałych prac, które dotyczą tej części dobudowywanej znajdzie zastosowanie stawka podstawowa, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2014 roku nr IPPP3/443-1182/12/14-7/S/JK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Wnioskodawca, który posiada budynek mieszkalny jednorodzinny. Jego aktualna powierzchnia użytkowa, zgodnie z treścią projektu budowlanego oraz pozwoleniem na budowę przekracza 300 m2.

Wnioskodawca zlecił Spółce przeprowadzenie prac budowlanych, w celu rozbudowy przedmiotowego obiektu. Prace rozbudowy budynku zostały poprzedzone wydaniem przez Starostę decyzji, na mocy której udzielono pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W decyzji tej został zatwierdzony również projekt budowlany, przewidujący rozbudowę. Parametry techniczne projektowanej części budynku zostały w decyzji wskazane w sposób następujący: powierzchnia użytkowa - 802 m2, kubatura - 3 290,04 m3, liczba izb – 5.

W ramach świadczonych przez Spółkę usług w zakresie prac budowlanych, związanych ze zwiększeniem powierzchni i kubatury przedmiotowego budynku mieszkalnego mieszczą się, m.in.: przygotowanie dokumentacji i odpowiednich badań geologicznych, wykonanie ekspertyz rozbudowy systemu wentylacji, rozbudowy konstrukcji dachu na dobudowywanej części budynku, organizacja budowy, wykonanie konstrukcji budynku do etapu stanu surowego, prace związane z połączeniem części starej i części dobudowywanej budynku, wykonanie zabudowy w technologii gipsowo-kartonowej, wykonanie szlicht cementowych, izolacji, dostawa i montaż stolarki i ślusarki, wykończenie posadzek i okładziny, roboty malarskie, wykonanie instalacji wewnętrznych.

Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do zastosowania właściwej stawki podatku dla świadczonych usług rozbudowy przedmiotowego budynku oraz kwestii czy docelowa powierzchnia użytkowa budynku, określona w projekcie budowlanym na podstawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, jest całkowitą powierzchnią użytkową o której mowa w art. 41 ust. 12c ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, iż preferencyjna stawka podatku ma zastosowanie gdy zakres wykonywanych czynności dotyczy m.in. budowy lub przebudowy oraz gdy budynki lub ich części, których dotyczą wskazane czynności są zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Pojęcia rozbudowa i przebudowa używane w ustawie Prawo budowlane nie są tożsame a w przepisach regulujących podatek od towarów i usług wymienione jest tylko jedno z nich, tj. przebudowa. Stosownie do ustawy Prawo budowlane z przebudową mamy do czynienia w sytuacji gdy następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Natomiast zgodnie z ustawą Prawo budowlane rozbudowa mieści się w pojęciu budowy.

Z opisu zdarzenia przyszłego oraz uzupełnienia do wniosku wynika, że w ramach świadczonych usług w zakresie prac budowlanych, związanych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.