Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

25 lipca 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Rozliczenie VAT ze sprzedaży zużytych metalowych części maszyn i urządzeń

0 1615

Prowadzę zakład usługowy naprawy maszyn i urządzeń mechanicznych. Klienci pozostawiają stare części, które zostały przeze mnie wymienione. Wśród klientów, są też osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Chciałbym te zużyte części metalowe sprzedać na złom. Jak powinienem rozliczyć VAT od dostawy złomu?

Odpowiedź
Sprzedaż złomu przez Czytelnika dla nabywcy będącego czynnym podatnikiem VAT i gdy dostawa nie jest objęta zwolnieniem z VAT podlega VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia. Dostawca złomu ma obowiązek udokumentowana transakcji fakturą z adnotacją odwrotne obciążenie. Faktura powinna zawierać adnotację „odwrotne obciążenie” lub „oo” i nie powinna zawierać danych dotyczących stawki podatku, kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Sprzedawca jest obowiązany do ujęcia tej dostawy w deklaracji VAT w poz. 31 (wartość dostawy w kwocie netto) w okresie rozliczeniowym, w którym dokonał dostawy.

Sprzedawca zobowiązany jest również złożyć do właściwego dla siebie urzędu skarbowego informację podsumowującą VAT-27 za pomocą środków komunikacji elektronicznej wyłącznie za okres miesięczny w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. dokonującym ich dostawy jest czynny podatnik VAT, 
  2. nabywca jest czynnym  podatnikiem VAT, 
  3. dostawa nie jest objęta zwolnieniem z VAT.

Załącznik nr 11 określający wykaz towarów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, obejmuje min. pod poz. 37 surowce wtórne metalowe  z  symbolem PKWiU 38.32.2.

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w klasyfikacji PKWiU 38.32.2 mieszczą się m.in. SUROWCE WTÓRNE METALOWE (38.32.2)

  • 38.32.21 Surowce wtórne z metali szlachetnych
  • 38.32.22 Surowce wtórne z metali żelaznych
  • 38.32.23 Surowce wtórne z miedzi i stopów miedzi
  • 38.32.24 Surowce wtórne z niklu i stopów niklu
  • 38.32.25 Surowce wtórne z aluminium i stopów aluminium
  • 38.32.29 Surowce wtórne z pozostałych metali
  • 38.12.27 Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne 
  • ex 24.45.30.0 Pozostałe metale nieżelazne i wyroby z nich; cermetale; popiół i pozostałości zawierające metale i związki metali - wyłącznie odpady i złom metali nieszlachetnych. 

Powyższe regulacje wprowadzają dla dostawy w/w towarów mechanizm odwrotnego obciążenia. Jest to mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku należnego VAT na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy.

Co do zasady, przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą, obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.