Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, może być spółka jawna osób fizycznych, a co za tym idzie udokumentowanie transakcji nabycia produktów rolnych fakturą VAT RR wystawioną przez Spółkę będzie prawidłowe. W konsekwencji, zryczałtowany zwrot podatku wskazany na fakturze VAT RR wystawionej na fakturze (która realizuje dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności zwiększy w Spółce (nabywcy produktów rolnych) kwotę podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 15 stycznia 2020 roku 0114-KDIP1-3.4012.565.2019.1.JF.

Sytuacja Podatnika

Podatnik jako czynny zarejestrowany podatnik VAT zajmuje się wytwarzaniem produktów przemiału zbóż (PKD 10.61.Z) oraz sprzedażą hurtową zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt (46.21.Z). Podatnik nabywa produkty rolne (zboże) od rolników ryczałtowych i wówczas wystawia faktury VAT RR (zgodnie z art. 116 ust. 2 ustawy), a zapłata należności, która obejmuje również kwotę zryczałtowanego podatku VAT następuje na rachunek bankowy rolnika w terminie 21 dni od dnia zakupu. Podatnik zamierza zawrzeć umowę sprzedaży ze Spółką jawną, której wspólnikami są osoby fizyczne, prowadzącą działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy. 
Spółka jawna nie dokonała rezygnacji ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 43 ust. 3 ustawy i jest zwolniona z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółka jawna zobowiązana będzie do sprzedaży pochodzącej z własnej produkcji rolnej pszenicy, która stanowi produkt rolny w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy. 

Stanowisko Dyrektora

1. W myśl art.43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych - art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. Art. 116 ust. 1 i 2 ustawy wskazuje, że podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” (…). 
Spółka jawna spełnia definicję rolnika ryczałtowego i związku z tym przysługuje jej, co do realizowanej na podstawie Umowy dostawy pszenicy pochodzącej z własnej działalności rolniczej, zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Podatnik posiada prawo do wystawienia faktury VAT RR dokumentującej sprzedaż pszenicy pochodzącej z uprawy własnej rolnika ryczałtowego (spółki jawnej osób fizycznych). Spółka jawna osób fizycznych może zostać uznana za rolnika ryczałtowego i w związku z tym, udokumentowanie transakcji sprzedaży p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.