Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W czerwcu przedsiębiorca sprzeda 5-letnią licencję do praw autorskich (aplikacja mobilna). Jak rozliczyć VAT od tej usługi?

Odpowiedź
Obowiązek podatkowy - od usługi przeniesienia praw do licencji - powstanie w tym przypadku w czerwcu 2019 r. Jeśli podatnik jest twórcą aplikacji mobilnej w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będzie możliwe zastosowanie obniżonej 8% stawki VAT (poz. 181 zał. nr 3 w związku 
z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT). 

Uzasadnienie
Jak podkreślił WSA w Krakowie w wyroku z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt I SA/Kr 583/15), zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dostarczenie i udzielenie licencji na oprogramowanie jest uważane dla potrzeb tej ustawy za świadczenie usług, gdyż stanowi przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych. 

Z kolei istota licencji jest uregulowana w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i oznacza prawo do wykorzystywania tego oprogramowania (aplikacji mobilnej). Skoro nabycie licencji (prawa do korzystania z aplikacji) stanowi nabycie prawa do wartości niematerialnych i prawnych, to moment przeniesienia tego prawa przez ich dostawcę -  polegające na oddaniu aplikacji mobilnej do dyspozycji odbiorcy z prawem jego wykorzystywania - jest momentem świadczenia usługi, a tym samym powstania obowiązku podatkowego w VAT.  
 
W przypadku zatem usług udzielania licencji na korzystanie z programów komputerowych (a takim programem jest aplikacja mobilna), które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu, obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Szerzej na ten temat m.in. w wyroku NSA z 5 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 2319/15). Pow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.