Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

31 marca 2016

Sprzedaż kosmetyków o zawartości alkoholu etylowego powyżej 1,2% a prawo do zwolnienia z VAT

0 952

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą po trzech latach chce wrócić do zwolnienia z VAT z uwagi na niskie obroty. Przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna, a w ofercie są m.in kosmetyki - perfumy o zawartości alkoholu etylowego powyżej 1,2%. Przedsiębiorca nie ma informacji o zastosowanych skażalnikach alkoholu etylowego. Czy sprzedaż kosmetyków o zawartości alkoholu etylowego powyżej 1,2% pozbawia prawa do zwolnienia z VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, sprzedaż kosmetyków o zawartości alkoholu etylowego powyżej 1,2% nie pozbawia prawa do zwolnienia z VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie z art.113 ust.13 pkt 1 lit.b ustawy o VAT, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

  • energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),

  • wyrobów tytoniowych,

  • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Natomiast z art.1 ust.1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym wynika, iż ustawa ta określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy. Wyrobami akcyzowymi są - wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy (art.2 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).

W powołanym załączniku nr 1 w poz.43 wymieniono jako wyrób akcyzowy: alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.

Zgodnie z art.8 ust.1-4 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych;

  2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

  3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;

  4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

  5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

  6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.