Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Sprzedaż lokalu użytkowego po modernizacji - stawka VAT

0 1139

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W 1998 roku nabył lokal użytkowy, przy nabyciu którego nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. W lokalu tym podatnik cały czas prowadził działalność gospodarczą, była to siedziba firmy, a sam lokal jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W 2016 roku zostały poniesione duże nakłady inwestycyjne, które ulepszyły i zmodernizowały ten lokal. Znacznie przewyższały one 30% wartości początkowej lokalu. Pod koniec 2018 roku podatnik przeniósł działalność do innego lokalu a ten zakupiony w 1998 roku został wynajęty oczywiście w ramach działalności gospodarczej. W roku 2019 pojawiła się okazja by lokal sprzedać. Jak prawidłowo opodatkować VAT sprzedaż tego lokalu użytkowego - zwolnienie od VAT czy opodatkowanie?

Odpowiedź
Sprzedaż ta korzysta ze zwolnienia od podatku. Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować transakcję po spełneniu określonych warunków.

Uzasadnienie

1. Zwolnienie od podatku

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: 
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Kluczowym pojęciem dla określenia prawidłowej stawki VAT przy dostawie nieruchomości jest pierwsze zasiedlenie, a także wynikające z niego pojęcie „ulepszenie”.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług pierwsze zasiedlenie, rozumiane jest, jako oddanie do użytkowania, w  wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w  rozumieniu przepisów o  podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie Kozuba Premium Selection, dotyczącym pierwszego zasiedlenia (wyrok z 16 listopada 2017 r., sygn. C- 308/16) stwierdził, że przepisy dyrektywy Rady 20016/112/WE z 28.11.2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej sprzeciwiają się polskim przepisom, które uzależniają zwolnienie z podatku od wartości dodanej w związku z dostawą budynków od spełnienia warunku, zgodnie z którym pierwsze zasiedlenie tych budynków następuje w ramach czynności opodatkowanych. Co oznacza, że krajowy przepis uniemożliwiający zastosowanie zwolnienia z VAT do sprzedaży nieruchomości, które były wcześniej wykorzystywane przez podatnika jedynie dla potrzeb własnej działalności, jest niezgodny z unijną dyrektywą VAT. TSUE uznał, że wystarczy, aby pierwszy właściciel sam używał nieruchomości na własne potrzeby przez co najmniej dwa lata. W konsekwencji, po upływie tego terminu sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od VAT.

Podobne stanowisko zajął NSA wyroku z 14 maja 2015 roku (I FSK 382/14). NSA stwierdził częściową niezgodność przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z prawem unijnym poprzez wprowadzenie do definicji pierwszego zasiedlenia warunku oddania budowli do użytkowania „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu”. Zdaniem Sądu, pod pojęciem pierwszego zasiedlenia należy rozumieć użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu. Nie ma zatem znaczenia, czy doszło wówczas do oddania ich do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Z wyroku tego wynika, że jeżeli podatnik przez co najmniej dwa lata wykorzystywał budynek do własnych celów np. mieściła się w nim siedziba firmy, może go sprzedać ze zwolnieniem od VAT.

W wyroku w sprawie C-308/16, TSUE nie zakwestionował istniejącego w art. 2 pkt 14 lit. b ustawy o VAT warunku wiążącego istnienie ulepszenia z poniesieniem wydatków stanowiących 30% wartości początkowej. 

W praktyce definicja pierwszego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.