Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 stycznia 1970

NR 88 (Kwiecień 2019)

Sprzedaż prywatnych nieruchomości rolnych przez przedsiębiorcę a opodatkowanie VAT

0 926

Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT zajmującym się usługami projektowymi. Ma zamiar sprzedać dwie nieruchomości rolne, które nabył od rolnika w 1999 roku. Nieruchomości rolne nie były wykorzystywane do celów działalności gospodarczej - „leżały odłogiem” i były traktowane jako lokata kapitału na przyszłość. Czy w związku z faktem, że przedsiębiorca wystawia faktury z VAT od wykonywanych projektów architektonicznych, będzie zmuszony doliczyć do ceny sprzedawanych gruntów podatek należny?

Odpowiedź

Fakt, że konkretny przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT nie stanowi, że dla każdej transakcji którą wykonuje musi naliczyć podatek należny. Jeżeli sprzedaż ma charakter zarządzania majątkiem prywatnym, a zakładając że wskazany w pytaniu przedsiębiorca ograniczył się np. tylko do zamieszczenia ogłoszenia o sprzedaży gruntów, a nie wykonywał czynności tak jak czyni to podmiot zajmujący się profesjonalnie obrotem nieruchomościami (np. podział gruntu na działki i zbrojenie terenu), to nie musi naliczyć podatku należnego VAT.

Uzasadnienie

Osoby które dokonują sprzedaży nieruchomości (różnego typu) mają często problem z określeniem czy powinni dla konkretnej transakcji naliczyć należny podatek VAT. Ten problem dotyczy zarówno osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej a chcą sprzedać posiadaną nieruchomość gruntową, ale też przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Polski ustawodawca wprowadził w treści art.15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) definicję działalności gospodarczej, która jest stosowana dla celów ustalenia czy dana czynność lub zespół czynności będzie obligował do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT oraz naliczenia podatku należnego. Treść brzmi następująco: Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z drugiej strony nie wprowadzono przepisów ani też definicji legalnej dotyczącej wykonywania praw własności w rozumieniu zarządzania prywatnym majątkiem, zarówno przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców – czynnych podatników VAT. Taka sytuacja przyczynia się do wielu sporów z organami podatkowymi i skarbowymi czy dany rodzaj sprzedaży składników majątkowych należy opodatkować VAT (czy podlegają one w ogóle ustawie VAT).

W takim przypadku, dla rozstrzygnięcia konkretnych przypadków, można posłużyć się ugruntowaną już linią orzeczniczą NSA, gdzie wskazuje się przykładowe kryteria jakie należy każdorazowo badać dla określenia czy dana transakcja sprzedaży powinna podlegać podatkowi VAT. Choć orzecznictwo w tej tematyce jest obecnie bardzo bogate, to chyba wyrokiem NSA o najbardziej dydaktycznym charakterze jest wyrok z dnia 27.05.2014 r., sygn. I FSK 774/13.

Na wstępie należy wskazać na fundamentalną tezę wyroku, zgodnie z którą, nie można wprowadzać automatyzmu opodatkowania VAT przy zbywaniu składników majątku, ale też z drugiej strony takie podejście nakłada na sprzedającego obowiązek analizy wielu przesłanek, które należy wziąć pod uwagę w konkretnej rzeczowo sprawie. NSA wskazał ponadto na następuje przesłanki:

Wykonanie danej czynności (np. sprzedaż gruntu) jednorazowo, jednakże w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy nie przesądza automatycznie, że z tego tylko powodu dany podmiot staje się podatnikiem VAT. Konieczne jest bowiem ustalenie, że w odniesieniu do tej czynności występował on w charakterze podatnika, tj. jako osoba angażująca środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, a nie osoba wykonująca prawo własności w stosunku do tego gruntu.

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.