Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłem twarde dyski z odwrotnym obciążeniem. Obecnie pojawił się kupiec na ten asortyment. Jak rozliczyć VAT od tej transakcji?

Odpowiedź

Sprzedaż twardych dysków od 1 listopada 2019 roku podlega opodatkowaniu VAT  na zasadach ogólnych. Jeżeli należność wynikająca z faktury dokumentującej sprzedaż twardych dysków wyniesie brutto 15 tysięcy zł i więcej, to należy na fakturze umieścić oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”.

Uzasadnienie

Od 1 listopada 2019 r. zostało zlikwidowane odwrotne obciążenie dla transakcji krajowych, które polegało na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Lista towarów, które podlegały odwrotnemu obciążeniu zawarta była w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast lista usług objętych odwrotnym obciążeniem zawarta była w załączniku 
nr 14 do ustawy. 
Obecnie wskazane załączniki zostały uchylone a towary i usługi w nich wymienione zawarte są w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Transakcje z udziałem towarów i usług  wymienionych w załączniku nr 15 dokonywane po 1 listopada 2019 roku podlegają rozliczeniu VAT na zasadach ogólnych. 
Jednakże, wraz z likwidacją odwrotnego obciążenia dla konkretnych towarów i usług ustawodawca wprowadził obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm ten dotyczy faktur o wartości brutto 15 tysięcy i więcej, które jednocześnie dokumentują sprzedaż towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Faktura dokumentująca transakcję objętą obowiązkowym split payment musi zawierać adnotację „mechanizm podzielonej płatności” a sprzedawca jest obowiązany do przyjęcia płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. 
Płatność należności wynikającej z faktury w tej procedurze dokonywana jest na dwa rachunki bankowe:

  • wartość netto - na rachunek bankowy dostawcy,
  • podatek VAT - na specjalny rachunek VAT dostawcy.

Banki prowadzące firmowe rachunki bankowe podatników dla każdego rachunku obowiązane były wydzielić dedykowany rozliczeniom w tej procedurze rachunek VAT, na który mogą wpływać środki tylko z t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.