Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 września 2018

Środki zaskarżenia czynności braku zarejestrowania jako czynnego podatnika VAT

0 1060

Przedsiębiorca złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego VAT-R celem zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Po miesiącu oczekiwania przedsiębiorca udał się do urzędu skarbowego i dowiedział się, że nie zostanie zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Przedsiębiorca nie otrzymał ani postanowienia w tej sprawie, ani też decyzji. Nie posiada także żadnej oficjalnej informacji, czy będzie zarejestrowany. Co może (formalnie) zrobić w takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Osoba, która ubiega się o status czynnego podatnika VAT faktycznie nie otrzymuje żadnej decyzji (lub postanowienia) o odmowie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ustawodawca wskazał tylko w jakich przypadkach następuje brak rejestracji, natomiast nie wskazał szczegółowego trybu odwoławczego. Dlatego też można skorzystać z instytucji ponaglenia, a w przypadku braku rejestracji złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność organu.

UZASADNIENIE

Ustawodawca próbując ograniczyć proceder wyłudzania podatku od towarów i usług wprowadził przepisy dające naczelnikowi urzędu skarbowego prawo od nie dokonania rejestracji wnioskodawcy. Jak wskazuje bowiem treść art.96 ust.4a ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania podmiotu, jeżeli:

  1. dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub
  2. podmiot ten nie istnieje, lub
  3. mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem, lub
  4. podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, lub
  5. z posiadanych informacji wynika, że podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej.

Należy także podać, że ustawodawca:

  • nie wskazał w jakiej formie osoba ubiegająca się o nadanie statusu czynnego podatnika VAT powinna dowiedzieć się o odmowie rejestracji – innymi słowy nie wskazuje się ani na postanowienie, ani też na decyzję podatkową,
  • nie ma także wskazania jaki środek zaskarżania powinien być użyty przez wnioskodawcę składającego VAT-R, aby odwołać się od „decyzji” naczelnika urzędu skarbowego o braku rejestracji.

Należy zauważyć, że w takiej sytuacji należy wybrać taki środek zaskarżenia, który docelowo powinien zmierzać do weryfikacji „decyzji” naczelnika urzędu skarbowego przez sąd administracyjny. Dlatego też można wskazać:

  • w pierwszej kolejności wnioskodawca powini...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.