Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stawka VAT 0% w ramach transakcji łańcuchowej

Artykuły | 27 stycznia 2021 | DODATEK NR 11
0 713

Dostawa towarów na rzecz szwedzkiej firmy w sytuacji gdy towar wyjeżdża z Polski do innego kraju członkowskiego, gdzie znajduje się ostateczny nabywca - stanowi dla Podatnika WDT opodatkowaną stawką VAT w wysokości 0%. Dostawa towarów na rzecz szwedzkiej firmy w sytuacji gdy towar wyjeżdża z Polski do kraju trzeciego, gdzie znajduje się ostateczny nabywca - stanowi dla Wnioskodawcy eksport towarów opodatkowany stawką VAT w wysokości 0%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 11 stycznia 2021 roku, nr 0111-KDIB3-3.4012.648.2020.2.PK.

Sytuacja Podatnika

Spółka jest zgłoszona jako czynny podatnik VAT i VAT-UE w Polsce. Od 1 grudnia 2020 roku zamierza sprzedawać dla firmy ze Szwecji, będącej również czynnym podatnikiem VAT-UE zgłoszonym w Szwecji, towary, które następnie firma szwedzka będzie sprzedawać na rzecz odbiorców końcowych z różnych krajów UE (w tym z Polski) i poza UE.
Sprzedaż będzie zorganizowana poprzez bezpośrednie dostarczenie towaru przez pierwszy podmiot ostatniemu w kolejności nabywcy końcowemu, w ten sposób, że podmiot szwedzki będzie dostarczał Spółce zamówienia sprzedaży wraz z listami przewozowymi, na podstawie których Spółka dokona kompletacji paczki i przekaże ją firmie transportowej w celu dostarczenia do odbiorcy końcowego (konsumenta lub podatnika). Umowę z firmą transportową będzie miała zawartą Spółka, który będzie ten transport opłacał, a następnie obciążał jego kosztami firmę szwedzką.
W momencie składania deklaracji podatkowej, w której będą wykazywane dostawy towarów opisane we wniosku Spółka będzie zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Spółka poda swój numer VAT UE oraz numer NIP kontrahenta szwedzkiego na fakturze stwierdzającej dostawę.
Spółka przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy będzie posiadać w swojej dokumentacji dowody wymienione w art. 42 ust. 3 lub ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju, takie jak: dowody potwierdzające przyjęcie przez nabywcę towaru w kraju docelowym, kopia faktury, specyfikacja towaru, korespondencja handlowa z nabywcą.
Spółka złoży informację podsumowującą w ustawowym terminie określonym i będzie zawierała prawidłowe dane dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami. Spółka, przed upływem do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, będzie posiadała dokumenty (określone w art. 41 ust.6 ustawy VAT) celne potwierdzające wywóz towaru poza UE. Ponadto: sprzedawane przez Spółkę towary w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz spółki szwedzkiej, będą wywożone z Polski do krajów UE oraz poza UE. Natomiast sprzedawane na rzecz odbiorców z Polski nie będą wywożone z kraju (Polski). Firma szwedzka poda Spółce do opisanych transakcji swój szwedzki (nadany w Szwecji) nr NIP. Prawo do dysponowania towarem, wywożonym poza terytorium Unii przechodzi ze Spółki na firmę szwedzką w Polsce, a z firmy szwedzkiej na odbiorcę końcowego w kraju odbiorcy poza UE.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.