Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

4 lipca 2014

Świadczenie usług na rzecz podmiotów leczniczych na ich terenie a VAT

0 1130

Usługi o charakterze terapeutycznym oraz usługi ściśle związane z tymi usługami będą korzystać ze zwolnienia w podatku VAT. Natomiast świadczenie usług w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania podmiotu leczniczego pod względem technicznym i porządkowym nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 roku nr ILPP5/443-23/14-4/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zajmuje się świadczeniem usług porządkowych oraz zamierza wykonywać usługi z zakresu opieki medycznej na rzecz pacjenta na podstawie umowy podpisanej z Zakładem Opieki Zdrowotnej. Czynności w zakresie świadczeń zdrowotnych będą wykonywane przez odpowiednio przeszkolony niższy personel medyczny na rzecz podmiotów leczniczych i na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Spółka będzie współdziałać przy ich wykonywaniu ze średnim personelem medycznym szpitala na mocy umów zawartych z Zakładami Opieki Zdrowotnej i na terenie tych ZOZ-ów. Personel Spółki przy wykonywaniu swoich obowiązków współdziałać będzie również ze średnim personelem medycznym szpitala.

Usługi z zakresu opieki medycznej będą przez Spółkę dokonywane poprzez wykonywanie, następujących czynności:

  • pomoc pacjentom przy: zaspakajaniu potrzeb fizjologicznych, pomoc przy zmianie pieluch, wymianie i opróżnianiu worków z wydzielinami i wydalinami, zmianie bielizny osobistej, zmianie bielizny pościelowej chorego leżącego, zmianie pozycji pacjentom leżącym, przy karmieniu pacjentów lub karmienie pacjentów,

  • pomoc lub transport pacjentów do karetki, na zabiegi, badania diagnostyczne,

  • czynności pomocnicze przy zabiegach (ubieranie zespołu, czynności pomocnicze przy myciu chirurgicznym rąk, podawanie sterylnych pakietów, pomoc przy ułożeniu pacjenta na stole),

  • mycie i dezynfekcja kaczek nocników, basenów,

  • zdejmowanie bielizny pościelowej, mycie i dezynfekcja łóżka po wypisie,

  • rozdawanie lub pomoc przy rozdawaniu posiłków, zmywanie i wyparzanie naczyń,

  • pomoc przy toalecie pośmiertnej, transport zwłok lub pomoc przy transporcie,

  • pomoc przy transporcie i myciu narzędzi,

  • transport brudnej i czystej bielizny, odpadów,

  • transport posiłków, ich dystrybucja, zbieranie i transport resztek pokonsumpcyjnych.

  • transport narzędzi i materiałów miedzy oddziałami a sterylizacją, łóżek, materiału biologicznego do badań.

Na tle powyższego Spółka ma wątpliwości, czy świadczone przez niego usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

O zwolnieniu od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej decyduje przede wszystkim cel, w jakim podjęte zostały świadczenia. Jeśli z okoliczności, w których dane świadczenie zostało podjęte wynika, że miało ono inny cel niż ochrona zdrowia ludzkiego, zwolnienie nie będzie przysługiwać.

Rozpatrując kwestię zwolnienia od podatku od towarów i usług wykonywanych czynności, organ podatkowy dokonał oceny, czy usługi będące przedmiotem wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zatem biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny, obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego a także istniejące orzecznictwo TSUE organ podatkowy stwierdził, że tylko część usług świadczonych przez Spółkę, o których mowa we wniosku, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na ich terenie. Będą to usługi polegające na: pomocy pacjentom przy zaspakajaniu potrzeb fizjologicznych (podawanie i opróżnianie kaczek, basenów, nocników, pomoc przy zmi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.