Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczenie usług w zakresie konserwacji i serwisu instalacji przeciwpożarowych – ustalenie stawki VAT

Artykuły | 20 lipca 2023 | NR 139
0 398

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest czynnym podatnikiem VAT. Świadczy na rzecz konsumentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej usługi konserwacji oraz serwisu instalacji przeciwpożarowych. Jaka stawka VAT będzie właściwa dla tego rodzaju usług?

Odpowiedź

W wypadku świadczenia usług w zakresie konserwacji i serwisu instalacji przeciwpożarowych oraz systemów wentylacji mechanicznej w budynkach wielorodzinnych można zastosować 23% lub 8% stawki podatku. Preferencyjna 8-proc. stawka podatku będzie zależna od tego, czy w analizowanej sytuacji są spełnione przesłanki omówione szerzej w odpowiedzi.

Uzasadnienie

Kwestie, o których mowa w pytaniu, są regulowane ustawą o VAT. Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Warto jednak zwrócić uwagę, że ustawa o VAT zawiera liczne wyjątki, które uprawniają podatnika do zastosowania stawek preferencyjnych, np. stawki 8%.

Jednym z wyjątków, który umożliwia zastosowanie obniżonej 8-proc. stawki podatku, jest sytuacja, w której czynności dotyczą:

  • robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym,
  • robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych), lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12 – w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte stawką na podstawie wcześniejszego punktu.

W celu przeprowadzenia pełnej analizy możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku należy zdefiniować samo pojęcie budownictwa objętego programem mieszkaniowym. Zgodnie z ustawą o VAT rozumie się pod nim: „obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r., poz. 610, 1093, 1873 i 2376 oraz z 2022 r., poz. 467), funkcjonalnie z nimi związaną”.

Ważne!
Ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że budownictwo w ramach społecznego programu mieszkaniowego nie obejmuje budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2, oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z powyższym w zakresie obiektów, które są zaliczane do obiektów budownictwa objętych programem mieszkaniowym, można wskazać:

  • budynki mieszkalne stałego zamieszkania wskazane w PKOB w dziale 11,
  • lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowane w PKOB w dziale 12,
  • obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację,

przy czym w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 300 m2, a w przypadku lokali mieszkalnych – 150 m2.
Kolejną kwestią, którą zaznacza się przy okazji wskazywania przesłanek uprawniających podatnika do zastosowania obniżonej stawki podatku, jest ustalenie, czy dokonywane czynności noszą znamiona robót konserwacyjnych.

Pamiętaj!
Zgodnie z treścią ustawy o VAT robotami konserwacyjnymi są takie roboty, które mają na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, które można zaklasyfikować do prac innych niż remont.

Zgodnie ze stanowiskami prezentowanymi przez organy podatkowe samo pojęcie „konserwacji” należy interpreto...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.