Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polski podatnik kupuje od podatnika z Wielkiej Brytanii, następnie polski podatnik sprzedaje to firmie w USA, towar jednak jedzie bezpośrednio z Wielkiej Brytanii do USA. Transport organizuje firma z Wielkiej Brytanii, jednak polski podatnik jest obciążony kosztami tego transportu. Towar w ogóle nie przekracza granic Polski.
Czy prawidłowa stawka, jaką polski podatnik wystawia firmie w USA to “NP”, skoro towar nie trafia do UE?
 

Odpowiedź
Tak, prawidłowa stawka, jaką polski podatnik wystawia firmie w USA to „NP”, bowiem transakcje odbywają się poza polskim systemem VAT. 

Uzasadnienie
Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i są to: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Transakcje, w których występuje kilka podmiotów dokonujących obrotu tym samym towarem, a towar trafia bezpośrednio od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu stanowią tzw. transakcje łańcuchowe. W celu opodatkowania transakcji łańcuchowych zasadniczą kwestią jest ustalenie miejsca dostawy dla każdego ogniwa w łańcuchu dostaw. 
Stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest, towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w  którym towary znajdują się w  momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jak wynika z art. 22 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz  są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do  ostatniego w  kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie. 
Ponadto w art. 22 ust. 3 powołanej ustawy, określono, iż w przypadkach, o  których mowa w  ust. 2-2c, dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w  miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w  miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Przepis ten miałby zastosowanie w sytuacji, gdyby transport organizował Czytelnik. Z przedstawionej sytuacji wynika, iż mamy do czynienia z transakcją łańcuchową z trzema podmiotami, przy czym brytyjski podmiot jest pierwszym, a polska firma jest w niej drugim w kolejności podmiotem. Transport jest bezpośrednio organizowany przez firmę brytyjską i to ona będzie wysyłała ten towar bezpośrednio do USA. 
Z uwagi na to, że miejscem rozpoczęcia wysyłki towaru jest kraj spoza Unii (kraj trzeci), to w celu ustalenia miejsca dostawy towarów należy zastosować art.22 ust.4 ustawy o VAT, który mówi, że w   przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z  tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów. 
W omawianej sytuacji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.