Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługa oprawy gastronomicznej jako usługa kompleksowa

Artykuły | 27 kwietnia 2020 | DODATEK NR 7
0 1105

Organizacja imprezy okolicznościowej typu chrzciny, wesela i inne, na których serwowane są posiłki, napoje, zapewniona jest obsługa kelnerska i wystrój sali, na której odbywa się impreza jest usługą kompleksową. Usługa ta opodatkowana jest 8% stawką VAT, z wyłączeniem usługi obejmującej sprzedaż napojów, w tym alkoholowych, które podlegają opodatkowaniu 23% stawką VAT.  
Pobieraną przez Podatnika opłatę wstępna uznać należy za zaliczkę, gdyż związana jest ona z konkretnym świadczeniem realizowanym przez Podatnika i zaliczkę należy udokumentować fakturą. Podatnik może opodatkować całą otrzymaną opłatę wstępną stawką 8% jedynie w sytuacji, gdy dotyczy ona wyłącznie kompleksowej usługi oprawy gastronomicznej. Natomiast 
w sytuacji, gdy w ramach usługi podawane będą napoje, w tym alkoholowe, a więc towary opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%, Podatnik zobowiązany jest opodatkować otrzymaną opłatę wstępną z zastosowaniem ustalonej proporcji.
 

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 6 kwietnia 2020 roku, nr 0114-KDIP1-1.4012.737.2019.2.IZ.

Sytuacja Podatnika

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje imprezy okolicznościowe typu chrzciny, wesela i inne, na których serwowane są posiłki, napoje, zapewniona jest obsługa kelnerska i wystrój sali, na której odbywa się impreza. Dania oferowane w ramach imprez przygotowywane i serwowane są na miejscu. Klient decyduje o rodzaju imprezy oraz o doborze menu w trakcie jej trwania. Podatnik świadczy usługi, określone wg PKWiU 2008: 

  • „Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach” pod symbolem 56.10.11.0, Jako usługi pomocnicze dla powyższych należy wskazać:
  • „Usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe” pod symbolem 55.10.10.0, jako udostępnienie noclegów dla gości,
  • „Usługi opracowywania projektów wystroju wnętrz i dekoracji” pod symbolem 74.10.11.0, jako wystrój sali w której odbywa się impreza
  • „Pozostałe usługi związane z rozrywką, gdzie indziej niesklasyfikowane” pod symbolem 93.29.29.0, jako oprawa muzyczna imprezy,
  • „Usługi świadczone przez organizacje komercyjne i pracodawców” pod symbolem 94.11.10.0, jako przekazane opłaty za możliwość odtwarzania i/lub wykonywania utworów muzycznych,
  • „Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi”, pod symbolem 68.20.12, jako wynajem sali na której odbywa się impreza.

W przypadku organizacji niektórych imprez okolicznościowych, Podatnik ustala z klientem cenę za organizację imprezy okolicznościowej, nie uwzględniając opłat za serwowane napoje (w tym alkoholowe).
W końcowym rozliczeniu Podatnik na fakturze VAT rozlicza imprezę okolicznościową z klientem, a dodatkowo wykazuje na fakturze VAT należne wynagrodzenie za napoje (w tym alkoholowe) serwowane na imprezie. 
Podatnik w ramach organizowanej imprezy okolicznościowej zapewnia również usługi określone w poz. 7 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r.
Podatnik pobiera od podmiotów chcących nabyć określoną usługę opłatę (Opłata wstępna), która nie odnosi się do konkretnej dostawy towaru/świadczenia usług. Spółka pobiera Opłatę wstępną celem zabezpieczenia swojego interesu przy nabywaniu różnych towarów i usług, niezbędnych do świadczenia w dalszej kolejności usługi organizowania imprezy okolicznościowej zamówionej przez klienta. 

Stanowisko Dyrektora

W myśl art.19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, w § 3 ust. 1 pkt 1 przewidziano, że stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz.7 załącznika do rozporządzenia wymieniono usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:

  1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
  2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  3. napojów, przy przygotowywaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,
  4. napojów bezalkoholowych gazowanych,
  5. wód mineralnych,
  6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.