Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi najmu/dzierżawy działki stanowiącej współwłasność małżeńską

Artykuły | 28 listopada 2019 | DODATEK NR 5
0 905

Przedsiębiorca w związku z zawartą umową najmu/dzierżawy działki, której jest współwłaścicielem z żoną, która nie prowadzi działalności, obowiązany jest wystawić fakturę VAT w wysokości 50% należności wynikającej z umowy, stosując dla świadczonych usług stawkę VAT w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 18 listopada 2019 roku, nr 0112-KDIL2-3.4012.504.2019.1.EW. 

Sytuacja Podatnika

Przedsiębiorca wraz z małżonką jest właścicielem gruntów rolnych, które zostały oddane w dzierżawę na okres 34 lat spółce pod budowę elektrowni wiatrowej oraz pod budowę drogi dojazdowej do elektrowni wiatrowej. Umowa dzierżawy została zawarta zarówno na Przedsiębiorcę (osobę prowadzącą działalność rolniczą i gospodarczą, będącą podatnikiem VAT) oraz na jego żonę, która nie prowadzi działalności rolniczej. Został ustalony czynsz dzierżawny, za który Przedsiębiorca wraz z małżonką został zobligowani wystawić fakturę bądź rachunek. 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art.15 ust. 1 i 2 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Dyrektor wskazał, że Przedsiębiorca wraz z żoną posiada wspólność majątkową, oboje małżonkowie są stroną umowy najmu/dzierżawy. Zatem skoro Przedsiębiorca wraz z żoną są współwłaścicielami gruntów będących przedmiotem najmu/dzierżawy i obydwoje widnieją w umowie jako strony to podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art.15 ust. 1 ustawy z tytułu najmu/dzierżawy jest każdy z małżonków w swojej części. 
Stosowanie do art.41 ust. 1 w powiązaniu z art.146aa ust. 1 pkt 1  ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Stosownie do zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.
Dyrektor wskazał, że w omawianej sprawie grunty wynajmowane/wydzierżawiane są pod budowę elektrowni wiatrowej i drogi dojazdowej, a nie na cele rolnicze. Brak jest zatem możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu rozporządzenia. Konsekwentnie najem/dzierżawa gruntów w analizowanym przypadku podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.
Jak wynika z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy – podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.