Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Ustalenie podstawy opodatkowania VAT, tj. marży, w wypadku nabycia używanego samochodu w celu jego odsprzedaży

Artykuły | 20 lipca 2023 | NR 139
0 466

Spółka z o.o. zakupiła samochód używany w celach odsprzedaży. W związku z tym poniosła dodatkowe koszty w postaci nabywanych usług lakierowania, serwisu oraz naprawy. Jak ustalić podstawę opodatkowania, tj. marżę?

Odpowiedź

Odpowiedź na zadane pytanie jest zależna od tego, czy nabywane usługi dodatkowe (lakierowanie, serwis, naprawa) były nabywane od tego samego podmiotu, który sprzedał spółce samochód.

Jeżeli te usługi były nabywane od innych podmiotów niż sprzedawca pojazdu, wówczas marżę należy ustalić jako różnicę pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia (pomniejszoną o VAT) bez uwzględniania kosztów dodatkowych (lakierowania, serwisu, naprawy).

Uzasadnienie

Kwestia wskazana w pytaniu jest regulowana przepisami ustawy o VAT. Ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że w wypadku podatnika, który dokonuje dostawy towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża, która stanowi różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Ustawa o VAT zawiera również zdefiniowanie użytych powyżej pojęć, tj. pojęcie „kwoty sprzedaży” oraz „kwoty nabycia”. Zgodnie z nią kwotą sprzedaży jest całkowita kwota, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7 ustawy.

Kwotą nabycia są wszystkie składniki wynagrodzenia, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika.

Z tego przepisu wynika, że przez kwotę nabycia rozumie się takie składniki wynagrodzenia, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy. Ten wniosek jest szerzej omawiany wśród organów podatkowych, w szczególności w wydawany...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.