Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wewnątrzwspólnotowa dostawa pojazdów używanych

Artykuły | 27 kwietnia 2020 | DODATEK NR 7
0 855

Podatnik posiadając dokument zatytułowany „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” wraz z specyfikacją wywożonego towaru (pojazdu) jest uprawniony również po dniu 1 stycznia 2020 roku – do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw pojazdów używanych.

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 kwietnia 2020 roku, nr 0114-KDIP1-2.4012.13.2020.2.PC .

Sytuacja Podatnika

Podatnik prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego pojazdami samochodowymi, ich importu oraz przywozu z krajów UE, a także ich modernizacji, przebudowy, adaptacji oraz ich wynajmu i sprzedaży klientom. Większość pojazdów nabywana jest z przeznaczeniem na odsprzedaż po ewentualnej przebudowie/modernizacji. Przedmiotami sprzedaży są pojazdy nie będące nowymi środkami transportu w rozumieniu definicji określonej w art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Zdarza się, że odsprzedaż następuje na rzecz nabywcy mającego siedzibę w kraju członkowskim UE innym niż Polska. Podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Nabywcy pojazdów posiadają właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy. Wywóz pojazdu odbywa się poprzez przejazd tym pojazdem przez granicę Polski do docelowego miejsca przeznaczenia w UE, przy czym odbiór pojazdu przez klienta może następować:

  • w magazynie Podatnika, wówczas wywóz dokonywany jest przez nabywcę poprzez przejazd zakupionym pojazdem (bez użycia innego środka transportu) do docelowego kraju UE, lub
  • w siedzibie klienta w kraju członkowskim UE innym niż Polska, wówczas wywóz dokonywany jest przez Wnioskodawcę (jego pracownika) poprzez przejazd sprzedawanym pojazdem (bez użycia innego środka transportu) do docelowego kraju UE (dwa stany faktyczne).

W przypadku wywozu towarów dokonywanego przez nabywcę, Podatnik posiada dokument - oświadczenie nabywcy. Dokument zatytułowany „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” nabywcy towarów, po dojechaniu na miejsce, podpisują i odsyłają do Podatnika pocztą tradycyjną. Podatnik posiada także kopertę przesyłki listowej, którą za pośrednictwem operatora pocztowego otrzymał od nabywcy z zawartością powyższego dokumentu. Oświadczenie nabywcy zawiera: nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej Podatnika oraz nabywcy, a także ich numery VAT UE, numer faktury, której dotyczy dostawa, określenie i opis towaru (jego specyfikację), adres, pod który przewożony jest towar, datę jego dostarczenia (odbioru) pod wskazanym w poprzednim podpunkcie adresem, oświadczenie nabywcy o przyjęciu przez niego towarów pod wskazany w poprzednim podpunkcie adres, pieczęć i podpis nabywcy.
W przypadku wywozu towarów dokonywanego przez Podatnika, Podatnik posiada dokument - oświadczenie nabywcy. Dokument zatytułowany „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” nabywcy towarów, po odebraniu towarów na miejscu ich dostarczenia, podpisują i przekazują kierowcy Podatnika lub odsyłają do Podatnika pocztą tradycyjną. W przypadku odesłania pocztą tradycyjną Podatnik posiada także kopertę przesyłki listowej, którą za pośrednictwem operatora pocztowego otrzymał od nabywcy z zawartością powyższego dokumentu. Wskazany dokument - oświadczenie nabywcy zawiera dane jak wyżej.

Stanowisko Dyrektora

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, 
z zastrzeżeniem art. 42 (art. 41 ust. 3 ustawy o VAT). Stosownie do art. 42 ust.1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.