Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci, bowiem Podatnik nie otrzymuje żadnych wpływów z tytułu sprzedaży energii oraz zawarta umowa nie przewiduje żadnego wynagrodzenia. Jednocześnie, instalacja została dokonana celem wytwarzania energii na potrzeby własne na budynku mieszkalnym jednorodzinnym, a Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 stycznia 2020 roku 0112-KDIL1-2.4012.543.2019.5.AW 

Sytuacja Podatnika

Podatnik posiada status podatnika VAT czynnego z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Ponadto przy pomocy mikroinstalacji o mocy 7,36 kW, Podatnik wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby – budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Podatnik zawarł umowę z przedsiębiorstwem energetycznym (sprzedawcą zobowiązanym) dotyczącą wytworzonej energii. Przedmiotowa umowa nie przewiduje żadnego wynagrodzenia. Podatnik nie ponosi kosztów zakupu energii elektrycznej i nie otrzymuje żadnych wpływów z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Instalacja jest w stanie w ciągu roku wyprodukować około 7000 kWh energii elektrycznej. Potrzeby energetyczne budynku to około 5000 kWh energii elektrycznej w skali roku. 
Z kolei realne zużycie energii elektrycznej wytworzonej bezpośrednio w instalacji wyniesie około 2000 kWh w skali roku. Pozostała energia (tj. 5000 kWh) zostanie przekazana do sieci, by następnie została z niej pobrana w ilości 3000 kWh w skali roku. Mikroinstalacja OZE jest objęta tzw. net meteringiem, polegającym na rozliczeniu przez zakład energetyczny jedynie salda zużytej i wyprodukowanej energii oraz odbiorze przez właściciela do 80% przekazanej energii bez ponoszenia kosztów. W przypadku przekroczenia tych 80% powstaje obowiązek dopłaty, a w przypadku gdy 80% nie zostanie przekroczone, nieodebrana energia elektryczna nie podlega żadnemu rozliczeniu.
Zgodnie z powyższym, Podatnik będzie miał możliwość nieodpłatnego odbioru energii elektrycznej w ilości 4000 kWh w skali roku. W związku z faktem, że niezaspokojone bezpośrednio potrzeby obiektu wyniosą 3000 kWh w skali roku, pozostała nadwyżka „przepada”. W opisanej wyżej sytuacji saldo energii elektrycznej na korzyść zakładu energetycznego wyniesie więc 2000 kWh w skali roku (5000 kWh wprowadzone do sieci 3000 kWh pobrane z sieci).

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają odp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.