Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wskaźnik proporcji sprzedaży w związku ze sprzedażą nieruchomości

Artykuły | 26 lutego 2020 | NR 99
0 2178

Spółka zajmuje się usługami IT oraz zakupem pod wynajem garaży na samochody osobowe. W założeniu chce kupować nieruchomości usługowe pod wynajem. Wszystkie te czynności podlegają przy sprzedaży opodatkowaniu 23% VAT. W 2019 roku w wyniku okazji nabyła mieszkanie, które po remoncie, traktowane jako towar handlowy zostało sprzedane ze stawką zwolnioną z VAT. 
•    Jeśli do tej sprzedaży doszło tylko raz i nie jest planowane na razie nic podobnego to mimo wszystko powinna być ustalana proporcja VAT i cały rok zakup ustalany zgodnie z proporcją VAT?
•    Czy można w ogóle pominąć proporcję i potraktować to jako sprzedaż incydentalną do VAT? Jeśli tak czy ma na to wpływ obrót?
W 2018 roku spółka uzyskała przychody tylko z działalności IT. Cały 2019 też były usługi IT, w 2020 nadal będzie to IT plus wynajem garaży. Mimo to nawet jednorazowa sprzedaż dała udział w wysokości 40% obrotu spółki. Zaznaczam. że proporcja i tak musiałaby być ustalona z porozumieniem US, bo rok wcześniej nie było sprzedaży zwolnionej, a obrót nie przekroczył 30.000 zł.
 

Odpowiedź

Jeżeli Spółka w 2020 roku będzie prowadziła wyłącznie sprzedaż opodatkowaną VAT  to nie ma podstawy do ustalenia proporcji.  

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą  o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych.
Zasadę ogólną uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego uzupełnia sposób rozliczenia VAT w przypadku sprzedaży mieszanej tj. sprzedaży opodatkowanej oraz sprzedaży zwolnionej z VAT.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. 
Zatem, w przypadku zakupów wykorzystywanych do sprzedaży opodatkowanej dającej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego  jak i do sprzedaży zwolnionej niedającej takiego prawa i tylko w sytuacji gdy przypisanie tych zakupów w całości do sprzedaży opodatkowanej nie jest możliwe należy obliczyć proporcję i na jej podstawie wyliczać kwotę podatku naliczonego przysługującego do odliczenia. 
Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy możliwe jest bezpośrednie przypisanie nabytych towarów i usług do sprzedaży opodatkowanej, nie ma obowiązku stosowania proporcji. 
Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku 
z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy). Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu z tytułu transakcji dotyczących pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych, usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Powyższe wyłączenia są bezpośrednią implementacją regulacji wynikającej z art. 174 ust. 2 lit.b i c Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. 
W praktyce wątpliwości budzi użyte w tym przepisie sformułowanie “transakcje pomocnicze”. Pojęcie to nie jest bowiem zdefiniowane ani w ustawie o podatku od towarów i usług, ani również w ww. Dyrektywie.
Termin transakcji pomocniczych wyjaśnia orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie Empresa de Desenvolvimento Mineiro ( C-77/01). Trybunał rozstrzygał kwestię możliwości uznania za transakcje incydentalne (pomocnicze), w rozumieniu art. 174 ust 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, który jest odpowiednikiem art. 19 ust. 2 poprzednio obowiązującej Szóstej Dyrektywie, różnych transakcji finansowych, dokonywanych przez spółkę holdingową. Transakcje finansowe, które były przedmiotem rozważań TSUE obejmowały udzielanie pożyczek, lokowanie środków na rachunkach depozytów bankowych lub w papierach wartościowych, takich jak bony skarbowe lub certyfikaty depozytowe, przy czym wysokość wpływów z takiej działalności finansowej przewyższała wpływy z działalności operacyjnej.
TSUE za sporadyczne uznał te transakcje finansowe, których realizacja angażuje niewielką ilość towarów lub usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (które to towary i usługi stanowią aktywa podatnika), a skala przychodów może być wskazówką, czy rzeczywiście transakcje mają charakter sporadyczny. Oprócz tego, Trybunał zaznaczył również, że sam fakt wytworzenia większego dochodu niż działalność podstawowa podatnika, w wyniku transakcji finansowych, nie może powodować, że transakcji tych nie można uznać za sporadyczne. W konsekwencji kryterium oceny, czy dana transakcja jest...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.