Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wycofanie do majątku prywatnego nieruchomości oraz inwestycji

Artykuły | 28 listopada 2019 | DODATEK NR 5
0 886

Nieodpłatne przekazanie do majątku prywatnego wspólników nieruchomości, w odniesieniu do których przysługiwało prawo do odliczenia od zakupu tych nieruchomości - będzie stanowić odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, a podstawą opodatkowania będzie cena nabycia ww. nieruchomości, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, pomniejszone o kwotę podatku, określone w momencie ich dostawy, tj. w momencie przekazania przedmiotowych nieruchomości oraz inwestycji na cele prywatne wspólników. Natomiast nieodpłatne przekazanie nieruchomości, w odniesieniu do której nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jej nabyciu - nie będzie podlegać VAT. Przekazanie podlegające VAT na rzecz wspólnika, będącego czynnym podatnikiem VAT – neleży udokumentować fakturą, jeśli przedmiotowa czynność nie będzie korzystać ze zwolnienia od VAT. Natomiast w przypadku przekazania podlegającego VAT wspólnikom, niebędącym podatnikami podatku VAT – Spółka nie ma obowiązku wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej 15 listopada 2019 roku, nr 0113-KDIPT1-2.4012.510.2019.2.KW.

Sytuacja Podatnika

Spółka jawna nabyła oraz wybudowała nieruchomości, w których powierzchnie wynajmowane są innym podmiotom na cele związane z prowadzeniem działalności usługowej lub handlowej:
Nieruchomość – pawilon handlowy, wybudowany na działce będącej w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej, z którą Spółkę łączy umowa dzierżawy zawarta na 29 lat począwszy od 03.08.2010 r. ze zobowiązaniem jej przedłużenia na kolejne 15 lat. Spółka nabyła ww. budynek (nakład na obcym gruncie) w dniu 12.06.2015 r. Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Od dnia oddania do użytkowania lokale użytkowe znajdujące się w budynku są przedmiotem wynajmu.
Nieruchomość – pawilon handlowy wraz z dźwigiem osobowym z napędem hydraulicznym, kompensatorem, placami i drogami wewnętrznymi oraz dwoma wiatami śmietnikowymi. Pawilon został kupiony jako inwestycja w trakcie budowy od innego podmiotu. Transakcja została opodatkowana podatkiem VAT. Ukończenie budowy (oddanie do użytkowania) przez Spółkę nastąpiło w dniu 19.03.2018 r. Od zakupów materiałów i usług związanych z budową Spółka odliczała podatek VAT naliczony. Inwestycje te zostały wybudowane na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej, z którą Spółkę łączy umowa dzierżawy zawartej na 29 lat począwszy od dnia 28.10.2016 r. ze zobowiązaniem do jej przedłużenia lub odkupem, po cenie rynkowej z dnia odkupu nakładu. Od dnia oddania do użytkowania lokale użytkowe znajdujące się w budynku są przedmiotem wynajmu.
Budynek wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu i zewnętrzną siecią wody i kanalizacji, zakupiony przez Spółkę w dniu 12.10.2016 r. Transakcja zakupu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W budynku znajdują się lokale użytkowe, gdzie w jednym Spółka prowadzi sklep mięsny a drugi jest wynajmowany innemu podmiotowi, na prowadzenie lokalu gastronomicznego (gospody). Przed zakupem przez okres 10 lat Spółka była Najemcą całego budynku od poprzedniego właściciela.
Wspólnicy planują podjąć uchwałę w przedmiocie wycofania wyżej wymienionych nieruchomości do majątku wspólnego wszystkich wspólników.
Wspólnicy W2 i W3 nie są czynnymi podatnikami VAT, wspólnik W1 jest rolnikiem, który z tytułu działalności rolniczej jest czynnym podatnikiem VAT. 
W odniesieniu do przekazywanych nieruchomości opisanych w punktach 1 i 2 przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu tych nieruchomości (pawilonów handlowych) oraz nakładów inwestycyjnych, w przypadku, gdy nakłady te zostały poniesione. Natomiast w przypadku nieodpłatnego przekazania do majątku prywatnego wspólników nieruchomości wskazanej w punkcie 3 - nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu. 

Stanowisko Dyrektora

1. Czynności wycofania ze Spółki do majątku prywatnego wspólników 
W myśl art.7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Dyrektor uznał, że w myśl art.7 ust. 2 pkt 1 ustawy nieodpłatne przekazanie do majątku prywatnego wspólników nieruchomości wskazanych w punktach 1 i 2 opisu sprawy, będzie stanowić odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast nieodpłatne przekazanie nieruchomości opisanej w punkcie 3 na rzecz wspólników nie będzie stanowić odpłatne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.