Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , ROZLICZENIA VAT

1 września 2013

Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT

0 911

Czynność przekazania do nowo zawiązanej spółki w wyniku podziału przez wydzielenie składników materialnych i niematerialnych, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego będzie spoczywał na nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2013 roku nr IPTPP2/443-355/13-4/IR.

Sytuacja Podatnika

Spółka, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów włókienniczych oraz inwestowania w nieruchomości i ich wynajmu. W ramach struktury organizacyjnej Spółki zostały wyodrębnione działy: Produkcyjny i Nieruchomości. Oba Działy Spółki są wyodrębnione na potrzeby wewnętrzne pod względem rachunkowo-finansowym, co umożliwia tworzenie osobnego dla każdego działu rachunku wyników i bilansu w uproszczonej formie. Dział Nieruchomości odpowiada za urządzanie, utrzymanie i wynajem komercyjny nieruchomości Spółki podmiotom trzecim. Dział Nieruchomości prowadzi także własny rejestr środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a także posiada wydzielony na jego potrzeby rachunek bankowy. Organem nadrzędnym dla Działu Produkcji i Działu Nieruchomości jest Zarząd Spółki, który nadzoruje bezpośrednio oba działy oraz administrację Spółki.

W związku z planami rozwoju działalności związanej z inwestowaniem w nieruchomości i ich zarządzeniem planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych, Działu Nieruchomości do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie zostaną przeniesione wszystkie zasoby należące do Działu Nieruchomości, w tym: wszystkie posiadane przez Spółkę nieruchomości gruntowe i zabudowane, w szczególności budynki fabryczne i magazynowe, w których obecnie prowadzona jest działalność produkcyjna, sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny, maszyny i urządzenia służące do utrzymania nieruchomości. Ponadto do Nowej Spółki zostaną wniesione również wszystkie przynależne do Działu Nieruchomości zasoby o charakterze materialnym i niematerialnym, takie jak: należności i zobowiązania przynależne do Działu Nieruchomości, kadra pracownicza przypisana do Działu Nieruchomości, zasoby ludzkie w postaci usługodawców zewnętrznych wykonujących czynności na podstawie umów zlecenia, pełna dokumentacja prawna i techniczna nieruchomości, umowy najmu nieruchomości, umowy z dostawcami mediów i innych usług niezbędnych do utrzymania nieruchomości. Spółka dokona również cesji wydzielonego rachunku bankowego, który jest przypisany do operacji realizowanych przez Dział Nieruchomości.

Nowa Spółka przejmie wszystkie zadania realizowane przez Dział Nieruchomości, a w szczególności: zarządzenie i utrzymanie nieruchomości, obsługę wynajmu nieruchomości, w tym wynajem budynków fabrycznych na potrzeby produkcyjne Spółki, współpracę z dostawcami mediów i innych usług, współpracę z instytucjami finansowymi, prowadzenie remontów i modernizacji, realizację procesów inwestycyjnych itd. Z kolei Spółka będzie kontynuowała w sposób nieprzerwany realizację działalności produkcyjnej, gdzie w praktyce w wyniku podziału jedyną zmianą będzie prowadzenie produkcji w budynkach wynajmowanych od Nowej Spółki. Ponieważ wszystkie udziały Spółki posiada jedyny wspólnik, wszystkie udziały w Nowej Spółce powstałej w wyniku podziału obejmie ten sam wspólnik. Nowa Spółka będzie zgodnie z przepisami KSH i Ordynacji podatkowej następcą prawnym Spółki w zakresie przejętych praw i zobowiązań.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • Czy zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością w zakresie nieruchomości, który na skutek podziału przez wydzielenie zostanie przeniesiony do Nowej Spółki, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

  • C...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.