Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem zarejestrowana do VAT oraz do VAT-UE. Sprzedałam towar kontrahentowi z USA, natomiast towar został przetransportowany z Polski do Belgii. Kontrahent z USA nie jest zarejestrowany w Belgii. Transakcja jest pomiędzy dwoma podmiotami. Czy dla mnie będzie to transakcja krajowa, czy mogę zastosować stawkę 0% do eksportu towarów lub WDT? Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób wykazać tę transakcję w pliku JPK_VAT?

Odpowiedź

Nie, Czytelniczka nie może zastosować stawki 0% do transakcji eksportu towarów, jak i WDT, gdyż nie są spełnione warunki, które dają takie prawo. Zatem w powyższej sytuacji Czytelniczka rozliczy u siebie sprzedaż towaru dla kontrahenta z USA jako transakcję krajową z właściwą stawką dla danego towaru. W pliku JPK_VAT wykaże dostawę towarów jako krajową, np. z podstawową stawką 23%. 

Uzasadnienie
Eksport towarów a WDT

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług eksport towarów to wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub nabywcę. W ramach definicji eksportu towarów można wyróżnić dwa rodzaje:

  • eksport bezpośredni – to wywóz towaru, który organizowany jest przez sprzedawcę lub sprzedawca zleca go innemu podmiotowi, który zlecenie wykonuje w imieniu i na rzecz tego sprzedawcy,
  • eksport pośredni – wywóz towarów następuje na zlecenie nabywcy, on sam we własnym zakresie wywozi taki towar lub w imieniu swoim zleca wywóz innemu podmiotowi, który organizuje transport.

Pamiętaj!
Wywóz towarów powinien być potwierdzony przez właściwy organ celny, który jest określony w przepisach celnych. W celu spełnienia definicji eksportu towarów muszą być spełnione warunki:

  • dostawa towarów odbywa się z terytorium kraju i wysyłana jest lub transportowana poza terytorium Unii Europejskiej,
  • wywóz musi zostać odpowiednio potwierdzony w dokumentach przez organ celny.

Eksport towarów a stawka VAT w wysokości 0% 

W eksporcie towarów można zastosować stawkę 0%, jeżeli podatnik posiada odpowiednie dokumenty celne, w których organ celny potwierdza wywóz tych towarów poza Unię Europejską. Podatnik powinien być w ich posiadaniu do terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym doszło do dostawy towarów. 

Ważne!
Ustawa nie wymienia dokumentów celnych pod względem nazwy, jedynie odnosi się do wyszczególnienia ogólnych dokumentów, które w sposób jednoznaczny będą potwierdzać wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. 

W katalogu otwartym znajdują się w szczególności takie dokumenty, jak:

  • dokument w formie elektronicznej wydany za pomocą sytemu informatycznego, obsługującego zgłoszenia wywozowe albo wydruk tego dokumentu wydany i potwierdzony przez właściwy organ celny,
  • dokument elektroniczny, jeżeli jest zapewniona jego autentyczność i jest wydany poza systemem teleinformatycznym,
  • dokument wydany w formie papierowej i potwierdzona przez właściwy organ celny jego kopia.

W przedstawionym wypadku towar nie wyjeżdża z terytorium Unii Europejskiej, lecz pozostaje w Belgii. Sam kontrahent amerykański nie wywozi nabytego towaru poza terytorium Unii Europejskiej. W związku z tym nie zostanie spełniona definicja eksportu, gdyż warunkiem jest wywóz towarów poza Unię Europejską do kraju trzeciego.

WDT i zastosowanie stawki VAT w wysokości 0%

W myśl ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.