Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wynajem działki na ekspozycję banera reklamowego – obowiązek w VAT

Artykuły | 31 maja 2021 | NR 114
0 986

8 lipca 2020 roku zawarliśmy z kontrahentem umowę na ekspozycję banera reklamowego na działce będącej naszą własnością. Umowa została zawarta na czas określony tj. od 09.07.2020 r. do 08.07.2021 r. Należność za najem ma być płatna w całości za cały okres najmu na podstawie wystawionej faktury w terminie 14 dni od jej otrzymania. Umowa nie precyzuje żadnych terminów rozliczenia się z kontrahentem. Kiedy należy wystawić fakturę za świadczoną usługę najmu i czy w tej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia?

ODPOWIEDŹ
Wynajmując działkę na umieszczenie banera reklamowego Czytelnik świadczy usługę reklamową. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że wcześniej została otrzymana całość lub część zapłaty, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

UZASADNIENIE
Świadczeniem usług, w myśl ustawy o podatku od towarów i usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Udostępniając działkę na umieszczenie banera reklamowego Czytelnik nie świadczy usługi najmu.
Zgodnie z przepisami ustawy Kodeks cywilny przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się do oddania najemcy określonej rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu ustalony czynsz.
Natomiast za usługę reklamową uważa się czynność związaną z rozpowszechnianiem informacji o istnieniu firmy oraz o oferowanych przez nią towarów i usług, celem zwiększenia sprzedaży. Poprzez umowę najmu powierzchni reklamowej, nabywcy usługi udostępniana jest jakaś część rzeczy, w przypadku Czytelnika działka, gdzie nabywca ma prawo postawić baner reklamowy, ale raczej nie ma prawa do używania działki do innych celów. Natomiast przy najmie powierzchni reklamowej mniejsze znaczenie ma korzystanie z rzeczy, udostępnione miejsce ma służyć bowiem wyłącznie do realizacji celu reklamowego. 
Wprawdzie ustawa o podatku VAT nie zawiera definicji usług reklamowych, ale w licznie wydanych interpretacjach uznano, że usługi udostępnienia powierzchni reklamowych  nie można utożsamiać z klasycznym wynajmem bądź dzierżawą. Ze względu na brak przesłanek charakterysty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.